بستن سبد خرید

یادگیری چه مهارت هایی در قرن 21 بسیار ضروری هست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ ۴۲ دیدگاه

سلام سیاوش صمدی هستم و در این مقاله می خوام به چهار مهارت اصلی قرن 21 که هرکسی باید در خودش پرورش بده بپردازم.

 

مهارت های ضروری قرن 21

در سرتاسر دنیا از دولت‌ها و مقام‌ها و رهبران گرفته تا والدین و مدرسان و معلمان همه و همه یک سوال می پرسند:  فرزندان ما برای موفقیت به چه مهارت‌هایی نیاز دارند؟ شاید فکر کنید که جواب سوال رو می دونید ولی اجازه بدید قبلش یه چیز مهمی رو بهتون بگم: تخمین زده شده که بیش از دو سوم فرزندان ما در آینده شغل‌هایی رو خواهند داشت که هنوز ساخته نشدند! حالا شما به من بگید! چه مهارت‌هایی را باید به فرزندان خود بیاموزیم.

در سال 2016 مراکز اقتصادی بزرگ دنیا یک لیستی از مهارت‌های مختلف ارایه دارند که هر یک از والدین بهش احتیاج دارند. البته بهتره بگیم هر کس که براش مهمه دنیای فردای بهتری بسازه به این مهارت‌ها نیاز داره.
این لیست شامل مهارت‌های لازم برای زندگی در دنیای پیچیده‌ی اقتصادی و اجتماعی قرن 21ام است.

یک سوم این مهارت‌ها همون مهارت‌های سنتی ریاضی و فیزیک و شیمی و ادبیات هست.
اما بخش بزرگتر این لیست مهارت‌های اجتماعی هستند از قبیل:

تفکر انتقادی

تفکر خلاقانه

همکاری و همیاری

گفت و گو

سواد اطلاعاتی

سواد رسانه‌ای

سواد فناوری

انعطاف‌پذیری

رهبر

مهارت‌های اجتماعی

تو این مقاله تحت عنوان چهار C به چهار تا از اصلی‌ترین مهارت‌ها در این لیست می پردازم.

در قرن  21، ما تقریبا به مجموعه‌ای بی انتها از اطلاعات دسترسی داریم. از طرفی، خیلی از ماها مهارت لازم برای بهره‌وری از این اطلاعات را در خود پرورش ندادیم. تمامی افراد آگاه یک جامعه موظف هستند که مهارت‌های لازم در این زمینه رو کسب کنند.
چند مهارت اصلی قرن 21 عبارتند از:

Critical Thinking یا تفکر انتقادی

Creative Thinking یا تفکر خلاقانه

Collaboration یا همکاری

Communication یا گفت و گو

 

1-تفکر انتقادی

اولین مهارت اصلی قرن 21، تفکر انتقادی هست. تفکر انتقادی در مرکز آموزش و پرورش در قرن 21 قرار داره. پشت این نوع تفکر یک مفهوم هست: ما هیچ چیز یاد نخواهیم گرفت مگر اینکه درست فکر کردن رو اول یاد بگیریم. ما و فرزندانمان باید تجاربی رو کسب کنیم که نیاز به تفکر، تجزیه تحلیل داده، قیاس، منطق، تفسیر، تلفیق و ارزش سنجی داره. ما باید یاد بگیریم که داده‌ها رو درست زیر سوال ببریم و به یک مشکل از دیدگاه‌های مختلف بپردازیم.
تحقیقات زیادی نشون داده که برای موفقیت در شغل یا تحصیل به تمرین و بعد نهادینه کردن این مهارت‌ها نیازمندیم.

ما باید یاد بگیریم که الگوهایی کسب اطلاعات رو بشناسیم و درگیر جبهه‌گیری‌های پنهان منابع اطلاعاتی نشیم. ما باید قضاوت کردن رو یاد بگیریم و با تکیه به منطق، استدلال و شواهد کافی نظر خودمون رو ارایه بدیم. شهروندان دنیای امروز باید فعالانه تفکر انتقادی رو توی خودشون پرورش بدن اگر که قصد دارند ادعاهایی که هر روز باهاش بمباران میشن رو صحت‌سنجی کنند و تصمیم عقلانی بگیرند.

خانواده‌ها هر روز باید تصمیمات مختلفی در مسایلی همچون تحصیلات فرزندان، سلامت و بهداشت و حتی غذای روی میز بگیرند و کافیه چرخی تو دنیای دیجیتال بزنید تا متوجه بشید چه مقدار اطلاعات ضد و نقیض تو این دنیا در حال چرخش است و ما بدون این مهارت تو تفکر فقط به بی راهه کشیده می شیم.

 

2-تفکر خلاقانه

نویسنده‌ی بزرگ Daniel Pink در کتاب خودش میگه “آینده از آن کسانی هست که ذهنیت‌های متفاوتی دارند – خالقان و همدلان (افرادی که هنر همدلی رو آموختند)، الگوشناسان و معنی‌سازان – این افراد بیشترین سهم رو از ثروت و خوشبختی آینده می برند.” تفکر خلاقانه شالوده‌ی نوآوری‌ها و ایده‌های اصیل هست و به ما انگیزه‌ی کافی برای ریسک کردن و خارج شدن از نقطه‌ی امن خودمان رو می ده. انسان‌ها خلاقیت خودشون رو به شکل های مختلفی ابراز می کنند. برای مثال اگه به یک ایده از دیدگاه‌های مختلف نگاه می کنید، راه‎‌های جدید برای سنجش باورها امتحان می کنید، و از منابع مختلف داده‌های کافی رو تلفیق می کنید، از خودتون تفکر خلاقانه به نمایش گذاشتید.
اگه فرزند دارید، اینکه بهش چی بگید که تشویق بشه به خلاقانه فکر کردن خودش در زیرمجموعه‌ی همین مهارت قرارمی‌گیره.

 

3-همکاری و همیاری

رشد چشمگیر سایتهایی همچون ویکی پدیا هر روز به ما این رو یادآوری میکنه که ما و به تبع اون کل دنیا می تونیم از همکاری با یکدیگر نفع ببریم. در دنیای حال میلیون‌ها انسان از سرتاسر دنیا توانایی کمک به یک هدف مشترک رو دارند. در دنیایی که افراد با پیش‌زمینه‌های مختلف در محیط کار و تحصیل و یا حتی خدمت سربازی گرد هم میان، یک مجموعه‌ای از مهارت‌هایی رو گرد هم آوردیم که اگر درست به کار گرفته بشن تقریبا میشه باهاش هر مشکلی رو حل کرد.
این کار هیچ جوره صورت نمی گیره مگر اینکه افراد یاد بگیرند با هم دیگه همکاری کنند.
و هرکس به اندازه‌ی خودش برای حل چالش‌های پیش رو از توانایی‌ها و مهارت‌های خودش استفاده کنه.

باید یاد بگیریم چجوری با افراد مختلف با دانش، فرهنگ، سلیقه و دیدگاه مختلف علاوه بر همزیسیتی مسالمت‌آمیز، همکاری کنیم.

محقق و نویسنده‌ی بزرگ آقای James Surowiecki باور داره که در شرایط مساعد خرد جمعی توانایی جابجایی کوه‌ها رو داره .
خردجمعی  از اونجایی که برآمد خرد تک‌تک اعضا جمع هست، قویتر از هوش و ذکاوت تک‌تک اعضای گروهه.

تو این مهارت، اهمیت یه مفهوم دیگه هم مشخص میشه و اون چیزی نیست جز Diversity یا تنوع فرهنگی-نژادی!
گروه‌هایی که از اعضا با پیش‌زمینه‌های قومی، فرهنگی مختلف تشکیل شدند مستحکم‌تر از گروه‌های همگن و یک شکل عمل می‌کنند.

 

4-گفت و گو

گفت و گو یعنی توانایی بیان باورها به وضوح، بیان نظر به صورت مشخص، انتقال دستورالعمل‌ها به  صورت شفاف و ایجاد انگیزه در بقیه با استفاده از قدرت کلام. این مهارت‌ همواره در طول تاریخ بشر یک فاکتور الزامی بوده (نگاهی به هیتلر و سخنرانی‌هاش بندازید). در بخش آموزش و پرورش باید خوندن صحیح و نوشتن واضح و بیان شیوا آموزش داده بشه – مهارت‌هایی که تقریبا تمامی سیستم‌های آموزش و پرورش دنیا تو اون شکست خوردند.

به زودی فرزندان ما در یه مکان و زمان خاص سر کار نخواهند رفت و چه بسا کار گروهی محلی به یک کار گروهی جهانی تبدیل بشه و همکاران فرزندان شما متعلق به نقاط دیگه ی دنیا باشند. اینجا قدرت گفت و گو عرض اندام می کنه. چون با پیشرفت تکنولوژی و راه‌های جدید تبادل نظر همچون ویدئو کنفرانس، گفت و گو با نهایت شفافیت و به صورت موثر از ملزومات زندگی خواهند بود.

بدون شک این چهار مهارت به مراتب عمیق‌تر از معرفی‌ای هستند که اینجا خدمتتون ارایه دادم ولی امیدوارم که تونسته باشم ذهن شما رو قلقک بدم که بتونید بیشتر در این رابطه مطالعه کنید!
فراموش نکنید که این چهار مهارت، در تقویم و محتوای آموزشی مهدکودک ها و مدارس خیلی از کشورهای آینده نگر قرار گرفتند و کودکان ما در آینده با این کودکان همکار خواهند شد.
پس فکر می‌کنم که وظیفه‌ی ماست که برای ساخت دنیایی بهتر نسبت به این مهارت‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سلام ممنون زحمت شما مقاله خوبی بود اگر راهکار یا مثال هم ارایه میشد بهتر بود

  سلام بسیار عالی بود ‌. پس از کلی جستجو این مطلب رو پیدا کردم .سپاس فراوان

  مطلبی مفیدی بود.
  ممنون از نویسنده محترم.
  دقیقا….
  یادگیری مهارت سخنرانی، و بالابردن قوت بیان و‌قوت کلام در دنیای امروز خیلی نقش بسزای داره…

  به نظر بنده بسیار جالب بود و خودم هم با اینکه دنیا به این سمت خواهد رفت موافقم به امید تربیت نسل موفق تر

  بسیار عالی و آموزنده، امیدوارم ماها بتونیم حداقل به نسل جوان که به نظرم در زمان خودشون گم شدند، معرفی کنیم و باز امیدوارم سر سری از کنارش رد نشن و عمیق فکر کنن که شدیدا دنیا به این توصیه ها ،نیازمنده

  عاااااااالی و پر از ایجاد انگیزه و راهکار برای رشد شخصیتی و زندگی سالم و شاد کاش زودتر در زمان شکل گیری اموزشی ما اینها استفاده میشد تا میتونستیم بهتر زندگی کنیم ولی برای تغییر هیچ وقت دیر نیست

  خیلی مطلب جالب و قابل تاملی بود فکر می کردم منظور از مهارت ها شاید الان تاکید بشه به اموختن زبان و کارهای فنی .

  هر چند جای آموزش و تمرین و کار کردن روی این مهارتها خالیه در نظام آموزشی ما اما امیدوارم والدین فعلی و آینده با خوندن این مطلب سعی کنند در خودشون و نسل آینده پرورش بدن این مهارتها ، سپاس فراوان

  بسیار عالی … ما در مورد گفتگو که شاید حتی ساده به نظر برسه بسیاار مشکل داریم و نیازمند تمرین و یادگیری هستیم.
  ممنون از شما

  خیلی خوب بود
  راستش لازمه یه باردیگه بخونمش
  و بیشتر درموردش فکرکنم
  خیلی ممنونم چیزهایی که یاد میگیرین به اشتراک میزارین

  خيلي كامل و كوتاه لپ كلام ادا شد ممنون

  عالی بود بیشتر و شفافتر ادامه بدین تا آگاهیها بیشتر بشه..ممنون از شما

  ممنونم برای این جمع آوری و انتشار . راه مهارت آموزی این (فور سی) را میگید لطفا ؟

  عالی بود، موفق باشید?

  عالی بود سیاوش عزیز و ممنونم از معرفی تون یلدا جانم

  شاید مهارتی که بیشتر از همه در کشور ما سرکوب شده تفکر انتقادی باشه. حال آنکه همه چیز رو در نظام آموزشی و حتی تربیت معلمین و نظام های دیگر دیکته می کنند.

  عالی بود ، ما الان در کالیفرنیا بشدت جو همکاری متفکرانه وخلاقانه و جو گفت وگو رو میبینیم دختر ۱۰ ساله کن چند روز پیش در یک برنامه جمعی همکلاس های که خانواده هایشان رضایت شرکت رو داشتن در بحث و گفتگوی علمی شرکت کردند که من بعنوان ولی به وضوح این تلاش رو ونهادینه کردنش رو دیدم?

  سلام
  مثل بقیه ی محتواهای پیج خودتون و سایت یلدا جان کاربردی و تا حد زیادی راه گشا بود.
  ممنون

  چقدر عالی و عمیق و حیاتی?چقدر خوبه که ما معلم ها حواسمون به این چهار مهارت باشه.

  خب راستش چون خودم به این مسئله رسیده بودم سعی کردم اول از خودم شروع کنم و این چهار موضوع مهم رو تو خودم شکل بدم سخت بود دوباره بکوبم بسازم ولی شد ولی نه اونی ک انتظار داشتم ولی انجام دادم و حالا ایمان دارم ک باید نسل بعد از من هم باید یاد بگیره تا حداقل، زندگی ک دوست داره رو بتونه بسازه.
  ممنون سیاوش
  مرسی که هستی
  خداروشکر که دارمت

  به عقیده من همه چیز از خونه و خانواده شروع میشه وقتی پدری حق انتخاب به فرزندش نمیده ،وقتی مادری احترام به نظر فرزندش نذاره ،وقتی اون بچه رو سرکوب میکنن از همون بچگی و و و… از اون بچه دیگه چه انتظاری باید داشت.چطور میتونه تاثیر گذار باشه برای جامعه؟ قبل از هرچیز باید ابتدا از مادر و پدر ها شروع کرد.

  بسیار عالی، اما احساس من اینه که توی ایران با این سبک از اموزش و دیکتاتوری …این اتفاقات خیلی دیرتر اتفاق خواهد افتاد.

  سپاس فراوان برای مقاله مفیدتان که خودنمونه عملی همکاری و همیاری است?

  عالی ، عالی ، عالی…
  من اتفاقا شب گذشته در مورد این مهارتا با دوستم صحبت می‌کردم خیلی برام جالب بود که امروز پیش اومد و یه مقاله در موردش خوندم.
  دستتون درد نکنه ، مفید و کارآمد هست❤

  تفکر انتقادی در دنیای ما مخصوصا همین نقطه از زمان انقدر مهمه که باعث میشه بتونیم علم واقعی رو از شبه علم تشخیص بدیم. نمونه ی بارزش مخالفان واکسن کرونا که اومدن به جنگ علم و با تبلیغات گسترده، ترس تو دله همه انداختن. اگر تفکر انتقادی در جامعه داشتیم انقدر این خرافات و شبه علم بره راحتی نمیتونست طرفدار پیدا کنه و انقدر وقیح بشه که سلامتی افراد و آینده ی بشر رو به همین راحتی نشونه بگیره. چقدر جای خالی تفکر انتقادی در همچین چالشهایی حس میشه.

  همونطور که در مقاله گفته شد، معرفی خیلی خوبی بود مختصر و مفید? ممنونم

  ممنونم ? همونطور که گفته شد معرفی خیلی خوبی بود.

  مقاله خیلی خوبی بودمن چند وقته که دنبال یادگرفتن مهارتهای مهمی میگشتم که موجب توسعه فردی و زندگیم بشه این مقاله شد برام چراغ راه ممنون

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین