• ورود
 • سبد خرید شما خالی است.

ترس از یادگیری و روش های مقابله با آن

ترس از اضطراب، یکی از بزرگترین مشکلاتی ست که زبان آموزان در پروسه ی یادگیری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این پست، به این مشکل می‌پردازیم و راهکارهای مقابله را بررسی می‌کنیم.

سلام. لیلا قدرت هستم و در این پست راجع به “ترس از یادگیری” صحبت می‌کنم.

FLA چیست؟ 

خیلی از زبان آموزان در پروسه‌ی یادگیری زبان خارجی دچار foreign language anxiety و یا “ترس از اضطراب” می‌شوند. این مساله مشکلی بزرگ است چون زبان آموزان را از یادگیری و رسیدن به هدف تان در این پروسه دور می‌کند.

 

دسته بندی FLA

محققان این مشکل را به سه دسته تقسیم کرده اند:

Communication apprehension

بعضی از زبان آموزان، در به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات شان به زبان مقصد به مشکل برمی‌خورند. حتی گاهی اوقات فهمیدن حرف ها و نظرات دیگران هم برایشان مشکل می‌شود.

 

Fear of negative social evaluation

در این نوع ترس، فرد احساس می‌کند که باید حتما تاثیر مثبتی روی افراد دیگر داشته باشد.

 

Test anxiety

بسیاری از زبان آموزان از امتحان دادن هراس دارند. این ترس در تمام پروسه ی یادگیری آنها همراهشان می‌ماند که به طور خلاصه به آن academic assessment می‌گویند.

 

تاثیر ترس در یادگیری

محققان بر این باورند که از هر سه زبان آموز، یک نفر دچار یکی از این سه نوع ترس می‌شود که تاثیراتی در پروسه ی یادگیری فرد می‌گذارد مانند:

 • باعث ناامیدی فرد می‌شود به طوری که بعد از مدتی، زبان آموز یادگیری خود را نیمه رها می‌کند.
 • باور به توانایی های فردی به حداقل می‌رسد به طوری که زبان آموز، موفقیت را دور از دسترس می‌بیند.
 • باعث فرار کردن زبان آموز از هر محیط و موقعیتی که مجبور به تولید زبان باشد، می‌شود.
 • و در نهایت باعث رسیدن به این باور اشتباه می‌شود که “من استعدادشو ندارم”،دیگه برای من یادگیری یک زبان دیگه  دیره”، “من هیچ پیشرفتی نمی‌کنم” و …

 

آیا شما هم ترس از اضطراب دارید؟

هفت سوال زیر را از خود بپرسید. اگر جواب شما به اکثر سوال ها “بله” بود به این معناست که شما از FLA رنج می‌برید.

 • آیا شما از حرف زدن با وجو اینکه سطح زبانی تان خوب است می‌ترسید (به طور مثال لرزش دست، ضربان بالای قلب و یا عرق کردن)
 • آیا تولید و بلند گفتن حتی یک کلمه برایتان سخت است با وجود اینکه در ذهن تان استراکچرهای عالی می سازین؟
 • آیا فکر محض گفتن چیزی به زبان خارجی شما را می‌ترساند؟
 • آیا از صحبت کردن با یک native speaker خودداری می‌کنید چون ترس از مسخره شدن و یا ارزیابی شدن دارید؟
 • آیا زمانی که نمی‌توانید عقاید خود را به زبان خارجی بیان کنید و یا متوجه حرف زدن دیگران نمی‌شوید، دست و پای خود را گم می‌کنید؟
 • آیا صحبت کردن با native speaker را بدترین اتفاق ممکن برای خود می‌بینید؟
 • آیا در بیان کردن ساده ترین مفاهیم هم ترس دارید و مضطرب می‌شوید انگار که زبان تان قفل شده است؟

 

راه حل چیست؟

 

اول از هرچیزی باید آگاه بود که این مشکل ممکن است که برای هرکسی در هرجای دنیا که در حال یادگیری زبان خارجی ست پیش آید. پس بدانید که تنها نیستید.

 • به خودتان زمان بدهید

اگر استرس زیادی دارید اول از دیگر مهارت ها شروع کنید و بعد به مهارت صحبت کردن بپردازید. نیازی نیست که از همان لحظه ی اول، شروع به صحبت کنید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

اگر دوستتان بعد از چند هفته مثل بلبل حرف زد، دلیل نمی‌شود که شما هم مثل او باشید. زمان یادگیری هر فرد با دیگری فرق می‌کند. یادتان باشد که “یادگیری زبان مسابقه نیست.”

 • تغییر افکار منفی به مثبت

یکی از بزرگترین موانع، افکار منفی ست مثل: “دوساله دارم زبان یاد می‌گیرم و همچنان اشتباه حرف می‌زنم. من یه بازنده م.” “فلانی خندید و غلط منو گرفت. چه حس حقارتی! حالا همه منو احمق فرض می‌کنند.”

افکار منفی خود را یادداشت کنید چون به شما کمک می‌کند که راحت تر با آن روبرو شوید. سعی کنید حرف های منفی بالا را به مثبت تغییر دهید. مثلا: “دو ساله که زبان یاد می‌گیرم و تونستم که مفهوم رو برسونم. درسته که اشتباهاتی داشتم اما من با موفقیت ارتباط برقرار کردم.” “اشتباه زبانی من باعث شد که او به من بخنده اما خب لطف کرد و اشتباه من رو با لبخند تصحیح کرد. الان دیگه می‌دونم که چه فعلی باید استفاده کنم.”

این مثبت اندیشی خیلی بهتر است. چون مثبت بودن به افزایش اعتماد به نفش شما کمک می‌کند.

 • اشتباه کردن  امری طبیعی ست

خیلی از ایده آل گراها از ارتباط برقرار کردن خودداری می‌کنن چون باور دارند که حتما باید در سطح پیشرفته ی زبانی باشند تا صحبت کردن را شروع کنند. اما واقعیت این است که اگر تصمیم دارید که روزی، زبان خارجی را روان صحبت، باید قدم به قدم پیش رفته و هر اشتباهی برای شما یک درس  و یک مرحله برای پیشرفت تان باشد. نمی‌شود که همه چیز را به صورت تیوری یاد بگیرید و انتظار داشته باشید که بدون تمرین و تولید زبان، سطح زبانی تان تغییر کند. اشتباه کردن مرحله ای از یادگیری ست پس آن را قبول کنید. و به یاد داشته باشید که نیتیو ها، شما و اشتباهاتتان را نمی‌شمارند و مسخره نمی‌کنند. در عوض، شما را به خاطر تلاش تان تحسین و تشویق می‌کنند.

 • تغییر متود یادگیری

هیچوقت این تصور را نداشته باشید که همه ی آدم ها باید به یک روش زبان را یاد بگیرند. اگر متودی برایتان جواب نمی‌دهد، متود دیگری را انتخاب کنید. به learning style  و یا روش آموختن تان توجه کنید و بر اساس آن متود یادگیری مناسب خود را انتخاب کنید.

 • قدم های کوچک بردارید

اینکه شما بخواهید بعد از یکی دو ترم کلاس زبان با یک نیتیو اسپیکر حرف بزنید ممکن است بسیار ترسناک باشد پس هیچوقت در آب نپرید قبل از اینکه شنا کردن را یاد بگیرید. قدم به قدم پیش بروید. اول با افرادی که می‌شناسید مکالمه ی دونفره داشته باشید چون استرس کمتری به شما وارد می‌شود.

 

چه راهکارهای دیگری برای مقابله با FLA دارید؟

23 آگوست 2019

4 پاسخ به "ترس از یادگیری و روش های مقابله با آن"

 1. مطلب خیلی خوبی بود. جواب خیلی از سوالامو گرفتم.

 2. درود بر شما
  تمرکز یکی از مهمترین اصول یادگیری زبان هست مثلا من وقتی زبان میخونم ولی فکرم جای دیگه هست یا فکر دیگه ای به ذهنم میاد باید با تمرین برگردیم به تمرکز و یادگیری زبان
  و یکی از استرسهایی که همون میگیرین میخوایم سری زبان رو با یک دوره و یا چند دوره خصوصی یاد بگیریم که کاملا اینجوری نیست….
  با سپاس

 3. بسيارعالي …

 4. ممنون از مطالبتون خیلی عالی بود بهش احتیاج داشتم.حتما این راه کار هارو پیش میگرم

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© YEnglishtube.com