بستن سبد خرید

مشکل‌های رایج در یادگیری زبان انگلیسی و نحوه بهبود آنها

زمان مطالعه: 5 دقیقه ۱۴ مارس ۲۰۲۲ ۱۳ دیدگاه

سلام من نسیم صفایی هستم. این مقاله ترجمه ارتباطی از مقاله ” 6 مشکل رایج در یادگیری زبان انگلیسی و نحوه بهبود آنها” است. شما می‌تونید در انتهای متن روی لینک مقاله اصلی کلیک کنید و اون رو هم بخونید. این کار برای تقویت مهارت خوندن و درک مطلب شما بسیار مفیده.

تسلط به زبان انگلیسی، به خصوص وقتی که زبان مادری ما خیلی با اون تفاوت داره، می‌تونه بسیار چالش برانگیز باشه. به عنوان زبان آموزی که در ابتدای مسیر یادگیری قرار داره ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو بشید. به دلیل تفاوت در گویش های مختلف و یا ظرافت های این زبان، حتی افرادی که زبان اول اونها هم انگلیسیه دچار اشتباه در استفاده از زبان می‌شوند. پس اگر فکر می کنید که این مشکلات فقط مختص زبان آموزان در حال یادگیریه در اشتباهید. بنابراین خیالتون راحت که شما تنها نیستید.

خبر خوب اینکه راهکارهایی وجود داره. یکی از موثرترین این راه ها برای مقابله با چنین مشکلاتی یادگیری همراه یک معلم است که شما رو در مسیر درست راهنمایی کند.

مشکل‌های رایج در یادگیری زبان انگلیسی و نحوه بهبود آنها:

بیایید به رایج ترین مشکلات یادگیری زبان انگلیسی در همه سطوح، از مبتدی تا پیشرفته، نگاهی بندازیم و نحوه بهبود هر یک را با هم بررسی کنیم.

vocabulary

1. دایره واژگان محدود

کلمات یکی از اجزای جدا نشدنی هر زبانی از جمله انگلیسی اند. هر زبانی هزاران کلمه داره که دونستن همه آنها غیر ممکنه. حتی ما تمام واژگان زبان مادری خود رو نیز نمی‌دونیم. در واقع نیازی هم به دونستن این تعداد واژه نیست اما برای روان صحبت کردن، دونستن تعداد قابل توجهی از اونها ضروریه. جدا از یادگیری و ثبت کلمات، به یاد داشتن و نحوه درست استفاده از اونها هم به همون میزان اهمیت داره. پس چطور می شه از فراموش کردن کلماتی که یاد می گیریم جلوگیری کنیم؟

یک تمرین کاربردی

می تونید با چند روش ساده دایره واژگان خودتون رو گسترش بدید. فهرستی از 25 لغتی که تمایل دارید یاد بگیرید رو روی فلش کارت یا کاغذ بنویسید. فراموش نکنید که معانی این کلمات و همونطور یک یا دو مثال همراه اونها یادداشت کنید تا نحوه استفاده از اونها رو هم تمرین کنید. به یاد بیارید که چطور از یک کلمه خاص در موقعیتی خاص استفاده کنید. لیست کلمات رو به 5 بخش تقسیم کنید (هر بخش 5 کلمه) و هر روز 5 کلمه رو مطالعه کنید.

سعی کنید هر بار مثال های جدیدی به لیست‌تون اضافه کنید که با مفهوم اونها شخصا ارتباط برقرار می‌کنید. این کار باعث می‌شه که اون واژه رو تقریبا هرگز فراموش نکنید. روز دوم قبل از شروع سعی کنید 5 کلمه روز اول رو به خاطر بیارید و اونها رو بنویسید. و بعد واژگان روز دوم رو بخونید. برای 5 روز همین کار رو ادامه بدید. هر روز واژگان روز قبل رو مرور کنید و بعد سراغ کلمات روز جدید برید. در روز 6 سعی کنید تمام واژگان 5 روز قبل رو به خاطر بیارید و یادداشت کنید.

در آخر روند پیشرفتتون رو بررسی کنید و اگه با این تکنیک احساس راحتی کردید، می تونید از اون برای یادگیری لغات بیشتر استفاده کنید. اگه از این روش استفاده کنید شاهد پیشرفت چشمگیری در دایره لغات خود خواهید بود. هرگز کلماتی که با این روش به خاطر سپردید رو فراموش نمی کنید.

confusing-vocab

2 . نوشتار گیج کننده

صدها کلمه در انگلیسی وجود داره که املای اونها کاملا با هم متفاوت اما تلفظ اونها یکی است.

مثلا:

Pear/ pair

A pair of shoes

A pear for lunch

این کلمات تلفظ مشابه اما معانی و نوشتار کاملا متفاوتی دارند.

این مشکل رو می‌تونید با خوندن کتاب های ساده یا تماشای فیلم و سریال و توجه به اینکه چطور کلمات تلفظ های متفاوتی دارند برطرف کنید.

talking-yenglishtube

3 . صحبت نکردن با افراد انگلیسی زبان

تعامل با افراد انگلیسی زبان برای تسلط به زبان انگلیسی مهمه. تقویت مکالمه بدون داشتن کسی که با اون تمرین کنید می‌تونه دشوار باشه و همین طور باعث به وجود اومدن مشکلات زیادی در یادگیری بشه. امروزه پیدا کردن افراد انگلیسی زبان کار سختی نیست. گروه های فیسبوک و فضای مجازی این امکان رو برای همه ما فراهم می کنند تا هم‌فکران خود رو در این پروسه پیدا کنیم و بیشتر تمرین کنیم. علاوه بر تمرین انگلیسی ممکنه در این روند دوستان خوبی هم پیدا کنید.

4. گرامر دشوار

گرامر انگلیسی پیچیده اس و این باعث می‌شه که گاهی زبان آموزان پیام اشتباهی رو در مکالمه منتقل کنند. قواعد زبان انگلیسی ساده نیست و تعداد اونها بسیار زیاده در نتیجه به خاطر سپردن اونها سخته و به کار بردن اونها سخت تر. اما نگران نباشید و به مسیر یادگیری خود ادامه بدید. این پیچیدگی قدم به قدم و پله پله ساده تر می‌شه.

 shamed-yenglishtube

5. احساس خجالت

یادگیری زبان جدید می‌تونه طاقت فرسا باشه بنابراین خجالتی که از اون ناشی می‌شه کاملا طبیعیه. شما در حال سپری کردن یک مسیر دشوارید. بنابراین هنگام تمرین و مکالمه اگر احساس خجالت می‌کنید، به خصوص اگر اطرافیان شما افراد مسلط به زبان انگلیسی اند، کاملا طبیعیه. گاهی احساس جدا بودن از جمع می‌کنید چون نمی‌تونید خودتون رو به راحتی بیان کنید.

راه حل

برای مقابله با احساس خجالت، تا جایی که می‌تونید تمرین کنید. شروع کنید و تنهایی و در فضایی امن که احساس راحتی می‌کنید با صدای بلند انگلیسی صحبت کنید. می‌تونید یک کتاب رو برای خودتون با صدای بلند بخونید. فقط به یاد داشته باشید که انگلیسی زبان مادری شما نیست و شما کماکان در حال یادگیری هستید که این بسیار ارزشمنده. بنابراین نیازی به خجالت کشیدن ندارید.

talking-yenglishtube

6. زبان محاوره ای گیج کننده

این حوزه ای خاص در زبان انگلیسیه که یادگیری اون برای همه چالش برانگیزه.

Slang زبانیه که در مکالمات روزمره استفاده می‌شه. یادگیری زبان عامیانه وقتی که شما بخشی از آن فرهنگ نیستید بسیار دشواره. خوشبختانه راه های زیادی برای استفاده از اصطلاحات زبان محاوره رایج وجود داره. از جدیدترین محتواها مثل برنامه های تلویزیونی و رادیویی همینطور پادکست های معروف، برای یادگیری زبان معمول و عامیانه ای که برای مکالمات روزمره نیاز دارید استفاده کنید. با گوش دادن به افراد انگلیسی زبان و توجه به نشانه های غیر کلامی یا لحن صدا می‌توان درک درستی از چگونگی ایجاد مکالمه بدست آورد.

 pronunciation

7. تلفظ

انگلیسی از قواعد آوایی پیروی نمی‌کنه چون یک زبان آوایی نیست. بنابراین اغلب اوقات شما کلمه ها رو به شکلی که نوشته شده تلفظ نمی‌کنید. برای مثال:

I’m going to read a novel.

I read an intresting novel yesterday.

Read

در هر دو جمله املای یکسان داره اما تلفظ های متفاوت.

نکته ای برای یادگیری

کلمات زیادی مثل این کلمه وجود داره که می‌تونه زبان‌آموزان مبتدی رو گیج کنه. این کلمات رو هترونیم می‌نامیم. کلماتی که املای یکسان اما تلفظ متفاوتی دارند.

چگونه تلفظ خود را بهتر کنیم؟

دیدن فیلم و سریال یکی از ساده ترین راه ها برای پیشرفت در این زمینه است. شنیدن صداها با صدای بلند مثل اثر آینه ای عمل می‌کنه و مهارت های گفتاری شما رو بهبود می‌بخشه. بسیار مهمه که به تمرین کردن ادامه بدید و تحت هیچ شرایطی تسلیم نشید.

همچنین می‌تونید با صدای بلند رمان خوندن رو امتحان کنید. دقت کنید کلمات رو درست تلفظ کنید و اونها رو به آهستگی بخونید تا بتونید به اونها توجه کنید. این روش همچنین یک راه حل عالی برای افرادی است که برای مکالمه پارتنری ندارند. بنابراین خوندن کتاب و مجله می‌تونه به عنوان راه حلی برای بسیاری از مشکلات یادگیری زبان به کار بره.

تسلط داشتن به زبان انگلیسی هدف چندان سختی برای رسیدن نیست.

بهترین راه برای غلبه بر همه مشکلات یادگیری زبان تمرین مستمر و همین طور غرق کردن خودتون در محیطی پر از هم‌فکران انگلیسی زبانه. به خاطر داشته باشید که قرار نیست یک شبه به این زبان مسلط بشید. اگر بر مشکلاتی که در روند یادگیری با اونها رو به رو می‌شید آگاه باشید و غلبه کنید، یادگیری زبان می‌تونه سرگرم کننده ترین و هیجان انگیز ترین تجربه زندگی شما باشه.

حالا می‌تونید اصل مقاله رو به زبان انگلیسی اینجا بخونید.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  احتمالا منظور از شما ۳ صحبت کردن با افراد انگلیسی زبانه…

  سلام. بله درسته. چون توی مقاله در مورد مشکلات و موانع صحبت کردیم، منظورمون اینه که صحبت نکردن هم یکی از مشکلات هست.

  سلام
  خیلی علی بود
  فقط در مورد حفظ کردن کلمات نظرتون در مورد جعبه لایتنر چیه ؟

  سلام
  خوشحالم که دوست داشتین.
  جعبه لایتنر هم همین کاربرد رو داره. مثل روشی که توی مقاله گفته شد. اگر جعبه لایتنر رو خودتون می‌سازین خیلی خوبه که با اون کلمه مثال بزنید و توی جمله ازش استفاده کنید و همینطور مثال شخصی سازی شده خیلی کمک می‌کنه. در مورد خودتون مثال بزنید. این کار باعث میشه کلمات بهتر و راحت تر در ذهن بمونن.🌱

  سلام بانو
  وقتتون بخیر
  چرا درمورد ناامید شدن چیزی نکفتید؟
  مهمترین عامل که مدام ناامید میشی و حس نامطمین بخودت داری

  سلام
  درست میگین. نا امید شدن در پروسه یادگیری مانع بزرگی هست. این مقاله ترجمه بود از مقاله انگلیسی و به این مورد اشاره ای نکرده بود. ولی حتما توی سایت مقاله هایی در این مورد هست. به نظرم هدف مشخص برای یادگیری خیلی از احساس ناامیدی جلوگیری می‌کنه. حتی اگر ناامید بشید دوباره به هدف آگاه میشید و ادامه میدین🌱

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین