چقدر طول می کشد در یادگیری زبان از مبتدی به آیلتس برسیم؟

۳۱ می ۲۰۲۰ ۵۵ دیدگاه

سلام. سمیه کریمی هستم بیشتر از ده سال هست که مدرس زبان انگلیسی و آیلتس هستم و توی این مقاله قرار هست تا با شما درباره منحنی یادگیری زبان و فاکتور موثر زمان و مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی در هر سطح  صحبت کنم.

یادگیری زبان جدید و مسلط شدن در اون نیازمند پیمودن یک مسیر نسبتا طولانیه. می تونم بگم که تقریبا تمام شاگردهای من این سوال ها رو به کرات از من پرسیدند:

چقدر طول می کشد تا آیلتس بگیرم؟

چقدر طول می کشد زبان انگلیسی سطح مبتدی به سطح پیشرفته برسد؟

شما یادگیری زبان انگلیسی رو از چند سالگی شروع کردید؟

یا کی می تونیم مثل شما انگلیسی رو مسلط و روان صحبت کنیم؟

چقدر طول می کشید زبان انگلیسیم به سطح شرکت در آزمون های بین المللی برسد؟

و خیلی سوالات دیگه شبیه این سوالات.

و من همیشه گفتم که:

یادگیری زبان در طول زمان اتفاق می افته.


مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی-منحنی یادگیری زبان

فاکتور زمان، فاکتور بسیار موثری در پروسه یادگیری زبان هست.

می خوام با استفاده از منحنی زیر که بر اساس تحقیق بر روی گروهی زبان‌آموز که داشتند اسپانیایی یاد می گرفتند انجام شده، این موضوع رو براتون توضیح بدم.

در نظر داشته باشین که:

-منحنی زیر براساس extensive course طراحی شده نه intensive course.

-فاکتورهای زیادی هستن که در نتیجه کلی این منحنی موثرند.

-نتایج، درصدها و آمار تقریبی هستند.

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

 

مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به سطوح مختلف زبان

برای یک زبان آموز با شرکت در کلاس های عادی extensive course، حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد زبان انگلیسیش از سطح مبتدی starter / beginner به سطح pre-intermediate برسه. تا سطح pre-intermediate شما حدود ۲۵ درصد مسیر تا رسیدن به سطح native speakers رو پیمودید. این فاز، فاز ماه عسل یا honey moon نام داره. به این فاز ، فاز ماه عسل میگن چون همه چیز برای یک زبان‌آموز جدید و نو هست، سطح انگیزه بسیار بالاست و یادگیری و پیشرفت با سرعت بالایی اتفاق می افته.

از بعد از سطح pre-intermediate و تا سطح intermediate سرعت پیشرفت زبان‌آموز رو به کندی می ره. این درست زمانی هست که اصطلاحات ساده جاشون و به جملات طولانی‌تر و پیچیده تر می دن و درک مطلب پیشرفت قابل توجه‌ای می کنه. بیشتر از دو سوم و یا ۶۶ درصد کل زمان سپری شده در یادگیری در این فاز اتفاق می افته.

و دقیقا این همون مرحله ای هست که ممکنه از پروسه یادگیری خسته بشید. قبلا سیاوش عزیز در این رابطه و راه حل های گذر از این مرحله در مقاله ای با عنوان اثر فلاتی خیلی کامل صحبت کردند.

زمانی که شما وارد سطح upper-intermediate می شین، پروسه یادگیری راحت‌تر و سریع تر می شه.

در حقیقت سخت ترین مرحله  یادگیری بین pre-intermediate و Upper-intermediate اتفاق می افته.

رسیدن به مرحله proficiency کار راحتی نخواهد بود و قبل از اون شما باید سطح advanced رو تموم کنید.

 

زبان آموزان چند ساعت صرف تمرین و یادگیری زبان می کنند؟

مبتدی ها بیشتر زمان رو صرف یادگیری زبان می‌کنن. این سطح زمانی هست که یک زبان آموز تشنه آموختنه. بعد از سطح مبتدی، سطح پیشرفته یا advanced دوره ای هست که زبان آموزان بیشترین زمان رو برای یادگیری سپری می‌کنند.

 

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

بعد از پایان یافتن فاز ماه عسل میزان زمان سپری شده برای یادگیری افت قابل توجهی می ‌کنه و اثر فلاتی رخ می ده. این زمان از حدود شش ساعت در هفته به سه ساعت در هفته کاهش پیدا می کنه. البته بعد از مدتی و ورود به سطوح بالاتر این کمبود جبران می شه. در سطوح بالاتر زبان‌آموزان زمان بیشتری رو به تقویت مهارت های لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ اختصاص می دن.

 

یادگیری کدام مهارت های زبان انگلیسی راحت تر هست؟

در نمودار زیر مهارت ‌های مختلف در سطوح مختلف بر اساس سختی رتبه بندی شدن و تعجبی نداره که هر چی زبان‌آموزان پیشرفت می‌کنند، همه چیز راحت تر می شه.

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

 

برای یک زبان‌آموز مبتدی گرامر چالش برانگیزترین قسمت یادگیری زبان هست. اگر چه بعد از این سطح و به محض اینکه زبان‌آموز مفهوم و کانسپت گرامر ها رو متوجه بشه، به سرعت تبدیل به راحت‌ترین بخش می شه!

در سطح elementary و pre-intermediate مهارت اسپیکینگ سخت ترین بخش یادگیری زبان هست در حالی که لیسنیگ اون قدر ها هم سخت به نظر نمی رسه. این موضوع به این علته که در این سطح توانایی درک مطلب زبان آموز در مهارت های receptive skills مثل لیسنینگ و ریدینگ بیشتر از تولید زبان در بخش مهارت‌های productive skills مثل اسپیکینگ و رایتینگ هست.

در بیشتر سطوح بالاترین رتبه سختی متعلق به اسپیکینگ و راحتترین و پایین‌ترین رتبه به ریدینگ تعلق گرفته.

 

چهار مرحله و مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

 تجربه ها و یافته های مهم زبان آموزی می گن که یادگیری به چهار مرحله تقسیم می شه. در نظر داشته باشید که انگیزه بالا، روش دستیابی و انواع کورس حضوری و آنلاین اعم از intensive و extensive در نتیجه کلی می تونه تفاوت ایجاد کنه .

 

1-  استارتر به المنتری (Starter to elementary)

6 ماه طول می کشد زبانمون رو از سطح استارتر به المنتری برسونیم. در این سطح شما پر از اشتیاق برای یادگیری هستین. همه چیز نو و جدید هست و شما به سرعت تعداد زیادی کلمه و اصطلاح یاد می‌گیرین. گرامر ترسناک به نظر می‌رسه ولی فاز ماه عسل، اشتیاق برای یادگیری و سرعت بالای پیشرفت همه چیز رو آسون می‌کنه.

 

2-  المنتری به اینترمدیت (elementary to pre-intermediate)

6 ماه تا یک سال  طول می کشد زبانمون رو از سطح المنتری به اینترمدیت برسونیم. گذر از این مرحله مثل جدا کردن گندم از سبوس هست.  زمان بر و کند و نیازمند صبوری و تلاش مداوم. انگیزه شما افول پیدا می‌کنه و در نتیجه زمان کمتری صرف یادگیری می کنید.
مهارت اسپیکینگ سخت‌تر از قبل به نظر می‌رسه .

نکات قابل توجه برای زبان آموزان در این استیج:

انگیزه و صبوری کلید موفقیته.

به جای تقلا کردن و دست و پا زدن  عشق و علاقه رو به کارتون اضافه کنید.

فراموش نکنید که به زودی از این مرحله عبور می‌کنید و همه چیز راحت تر می‌شه.

 

3- پری اینترمدیت به اینترمدیت (pre-intermediate to intermediate)

بیشتر از یک سال طول می کشد زبان رو از سطح پری-اینترمدیت به اینترمدیت برسونیم. طولانی ترین مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی، همین مرحله هست. بهترین ها عاید کسانی می شه که کم نمی آرند. سخت و طولانی دو کلمه است که بهترین توصیف برای این مرحله هستن . خبر خوب این که اگر تو این مرحله کم نیارید به احتمال زیاد تا بالاترین سطوح ادامه می دید. در این مرحله توانایی درک مطلب پیشرفت قابل توجه ای می‌کنه و شما بیشتر از ۸۰ درصد مطالبی رو که می شنوید، متوجه می‌شید. در واقع لیسنینگ راحتترین و لذت بخشترین مهارت در این مرحله می شه.

نکات قابل توجه برای زبان آموزان در این سطح:

تا اونجایی که می‌تونین مکالمه و دیسکاشن داشته باشین.

مطالب دریافتیتون رو تا اونجایی که می تونین افزایش بدید.

 

4-حدود 2 سال و شاید کمتر، آپر/اینترمدیت به پیشرفته (upper/intermediate to proficiency )

2 سال یا بیشتر طول می کشد زبان مون رو از سطح آپر/اینترمدیت به سطح پیشرفته برسونیم.
اینجا جایی هست که fluency شما ساخته می شه و نیتیو لایک می شید.
همه چیز راحت تر می شه و شما قادر خواهید بود تا مکالمه ای راحت با یک نیتیو اسپیکر داشته باشید.

نکات مهم برای سطح آپر/اینترمدیت به پیشرفته:

سعی کنید بیشترین تماس و ارتباط رو با مطالب authentic داشته باشید.

زبان رو وارد زندگی و روزمرگیتون کنید و از یادگیری تون لذت ببرید.

و این هم یادتون باشه برای آزمون آیلتس حتما باید در این سطح باشید.

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

فراموش نکنید.

تمرین کردن کارتون رو کامل می کنه.

اتفاق های خوب برای کسانی می افته که منتظر می مونند و براش تلاش می کنند.

حالا شما به من بگین کجای منحنی یادگیری هستید ؟

و مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی تون چند ماه و یا چندسال هست؟

خوب امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه و تونسته باشم یه پیش زمینه کلی و تقریبی درباره اهمیت فاکتور زمان در پروسه یادگیری زبان بهتون داده باشم.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  Avatar

  سلام خانم کریمی خدا قوت
  بنده اگر 10 دوره کامل مبتدی سایت بگذرونم آیا به upper/intermediate to proficiency میرسم؟
  یا تازه از سطح مبتدی خارج شدم به Starter to elementary رسیدم؟

  سلام
  ممنون
  بعد از پایان دوره مبتدی شما به سطح PI مدرسین
  Pre-intermadiate

  Avatar

  سلام من آزمون ماك آيلتس اول ديماه دادم و نمره ام ٥ بوده، فقط تا آخر شهريور ماه وقت دارم آزمون اصلي آيلتس بدم و حداقل نمره ٦ ميخوام، هر روز مطالعه دارم و خيلي تلاشم از قبل بيشتر شده و كلاس هم ميرم و با معلمم كاملاً در ارتباط هستم ولي دقيقاً تو همون مرحله اي هستم كه شما نوشتين بسيار احساس اُفت ميكنم و يجورايي اعتماد به نفسم رو گاهاً از دست ميدم ولي باز هم دارم همه ي سعيم رو ميكنم تا رها نكنم و ادامه بدم، ميشه منو راهنمايي كنين كه چه چيزايي ميتونه بهم كمك كنه تا حتماً بتونم اين نمره رو تا آخر شهريور بگيرم؟

  سلام
  حفظ آرامش
  برنامه ای منظم
  یادگیری نکات و روش دستیابی
  تقویت زبان عمومی
  موفق باشین 🌻🌻

  Avatar

  خیلی عاالی بود. من بالااخره متوجه شدم چه سطحی هستم و چرا سرعتم کمتر شده. elementary هستم و باید عشق و علاقه رو به مطالعه م اضافه کنم تا انگیزه م بیشتر بشه.

  Avatar

  سلام بسیار عالی. من معلم زبان هستم و همچنان زبان آموز و همه این سوال رو از من می پرسند و جواب من هم همینه ولی نه به این زیبایی و تاثیر گزاری که شما توضیح دادید. سپاسگزارم موفق باشید

  Avatar

  سلام من تازه برای ایلتس شروع کردم به خوندن و کتابهای ووکب و گرامر و مایندست رو دارم اما به دلیل یک سری هزینه ها فعلا نمیتونم برم کلاس و باید خودکاربخونم خودم تا دوماه دیگه و بعد کلاس ثبت نام میکنم..میخوام بدونم کتابهارو چجوری بخونم و چقدر وقت بذارم و ووکب رو چجوری توی دفترم بنویسم و یادبگیرم!؟

  Avatar

  سپااااس فراوان من واقعا لذت بردم از خوندن اين موضوعات
  من تو مرحله سه استپ زدم و ول كردم حدود يك ساله
  اما حتما تو اولين فرصت دوباره شروع خواهم كرد با خوندن اين مطالب انگيزه گرفتم🙏

  Avatar

  من تو ازمون ماک ۵.۵ الی ۶ می گیرم تو اسپیکینگ و رایتینگ . بخاطر کرونا کلاس انلاین می رم . نمی دونم روزی جقدر باید درس بخونم ، تو خونه نمی تونم تمرکز کنم و متاسفانه جرات نمی کنم کتابخونه هم برم

  شما باید روی تکنینک های ، نکته ها و روش دستیابی به جواب انواع سوالات لیسنینگ و ریدینگ کار کنید و در کنارش روی رایتینگ و اسپیکینگ . تو این مرحله بهتر معلم داشته باشین تا راهنماییتون کنه . بعضی مواقع صرفا سلف استادی کردن جواب نمیده

  Avatar

  من سطحم چیزی بین اینترمدیت و آمر اینترمدیت هست و میخوام دوباره بخونم اما نمیدونم چطوری ممکنه لطفا راهنمائیم کنید؟

  سلام
  عزیزم تعیین سطح و ثبت نام در کلاس ساده ترین و مطمئن ترین راه حله 😊😊

  Avatar

  درود بر شما..بسیار عالی بود و امیدوار کننده بود برای من که یک ساله زبان رو به صورت self study شروع کردم و مدت زیادیه که بین سطح pre_intermediate و intermediate بودم و از خودم نا امید شده بودم، ولی الان امیدوارتر شدم..ممنونم از شما

  Avatar

  سپاس از مطلب بسیار مفیدتون . .سوالی دارم برای رسیدن به سطح upper intermediate حتما باید در کلاس شرکت کرد یا از طریق خود آموز میتوان به سطوح بالا رسید ؟ ممنون از پاسختان

  سلام
  حتما در کلاس شرکت کنید که پروداکشن داشته باشین . در سلف استادی مهارت اسپیکینگ تقویت نمیشه و در سطح اپر از شما توقع میره که بتونین روان صحبت کنید
  موفق باشین 🌹

  خیلی عالی بود سمیه جان . لذت بردم و دلم قرص شد که همه چی اوکی هست و دارم میرم جلو

  Avatar

  سلام
  خیلی ممنون از مقاله عالی و مفیدتون
  سوالی داشتم از خدمتتون و این که advance با profeciency تفاوت داره یا همونه؟
  و اینکه توی یه کشور غیر native چطوری میشه native like شد؟
  پیشاپیش سپاسگزارم

  سلام
  خواهش میکنم 😊
  در واقع پرافشنسی سطح بعد از ادونسد هست
  English Basic User (A1, A2)
  A1 (Beginner)
  A2 (Elementary English)
  English Independent User (B1, B2)
  B1 (Intermediate English)
  B2 (Upper-Intermediate English)
  Proficient English User (C1, C2)
  C1 (Advanced English)
  C2 (Proficiency English)
  درمورد سوال دومتون
  واقعا سخته
  حتما باید هر روز با مطالب اسنتیک و افراد نیتیواسپیکر در تماس باشین ولی در کشور انگلیسی زبان و با قرار گرفتن در موقعیت خیلی راحتتر به این سطح میرسین
  به همین علت هست که اینجا حتی مدرس نیتیو کلایک هم به ندرت دیده میشه

  Avatar

  عالی بود خیلی ممنون که این سوال ها رو جواب دادید بسیار کاربردی

  Avatar

  من اينتر به آپر هستم كه به كرونا و تعطيلي ها هم برخوردم و حسابي تلاشم كم شده و لنگ لنگان خودمو مي كشونم
  ولي با خوندن مقاله تون انگيزه گرفتم كه خودآموز و قوي تر برم جلو
  مرسي كه هستين❤️

  Avatar

  عرض ادب
  اصلا چیزی جز اینکه بگم شما فوق العاده هستین چیز دیگری به ذهنم نمیرسه
  دقیقا تمام مراحلی و که شرح دادین و طی کردم والان تو سخترین مرحله یعنی اینترمدیت هستم
  امیدوارم که دوام بیارم
  بازم ممنون از همتون عاللللللللللللللللللللی هستین😊😘🙏🌺

  Avatar

  سمیه جون یعنی نزدیک به چهار سال باید زبان بخونه کسی که می خواد مهاجرت کنه؟ این فرصت معمولا برا همه افراد فقط نزدیک به یک سال و نیم هستش سمیه جون. راه حلی وجود نداره؟

  عزیزم این دقیقا یک پروسه استانداره
  یادگیری زبان فقط در طول زمان و تکرار و تمرین اتفاق میوفته
  البته که بستگی به سطح توقع و انتظار ما از سطح زبانمون هم داره

  Avatar

  پس چه طوریه که خیلیا رو میبینیم از سطح پایه شروع کردن و ۱ سال کار کردن و تونستن مدرک آیلتس بگیرن؟

  شاید هر روز و با تایم طولانی و به صورت خیلی فشرده کلاس داشتن که باز هم به نظر من منطقی به نظر نمیرسه .
  البته که ایلتس پنج جنرال رو در سطح اینترمدیت میشه گرفت
  بستگی به بنداسکور و ماژول هم داره

  Avatar

  ممنونم. این سوال رو خیلی از افراد سر سری جواب دادن ولی قطعا تو بهترین و کامل ترین جواب رو دادی.

ورود

عضویت

اطلاعات خصوصی شما برای ارسال ایمیل و حفظ سوابق دانلود به منظور امکان دسترسی دوباره شما به خریدهایتان نزد ما محفوظ است. برای اطلاعات بیشتر این صفحه را بخوانید.سیاست حفظ حریم خصوصی.