بستن سبد خرید

استفاده درست از دیکشنری

زمان مطالعه: 6 دقیقه ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ ۲۳ دیدگاه

-سلام. عسل هستم مدرس زبان انگلیسی. در این مقاله می خوام درباره ی نحوه استفاده درست از دیکشنری و مشکلاتی که معمولا زبان آموز ها هنگام استفاده از دیکشنری باهاشون مواجه می شن، صحبت کنم. به علاوه، همراه هم یاد می گیریم که از یک دیکشنری، چه اطلاعاتی می شه به دست آورد.

در ادامه، با بیان چند مشکل متداول در نحوه ی استفاده از دیکشنری از دید زبان آموزها، ارائه چند پیشنهاد و راه حل، و معرفی اطلاعاتی که از یک دیکشنری می شه استخراج کرد، همراهتون هستم.

انتخاب معنی درست لغت، در بین چندین معنی در دیکشنری:

مشکل زبان آموز: من در پیدا کردن معنی لغات به مشکل می خورم. بعضی وقت ها برای یک لغت، ده تا معنی نوشته شده و من نمی دونم کدوم معنی رو باید انتخاب کنم و یاد بگیرم. این که برای یک لغت چندین معنی نوشته شده، برای من گیج کننده است.

پیشنهاد مدرس: همیشه باید سعی کنید معنی لغت رو در context یاد بگیرید. این دقیقا همون توصیه ایه که در مقاله مشکلات زبان آموزان در نوشتن رایتینگ هم بهش اشاره کرده بودم. از یاد گرفتن معنی یک لغت به صورت تک و خارج از یک متن یا عبارت خودداری کنید. در متن یا جمله ای که دارید، به کلماتی که همراه لغت مورد نظرتون اومدن نگاه کنید. سعی کنید نقش اون لغت رو حدس بزنید. دقت کنید که آیا همراه اون لغت، حرف اضافه (preposition) به کار رفته یا نه. توجه کنید که اون لغت با کدام لغات دیگه به صورت گروهی در عبارت به کار رفته.

با توجه به همه ی این موارد، معنی ای که بیشتر از بقیه ی معانی به لغت به کار رفته در context نزدیکه رو انتخاب کنید، مثال هاش رو از روی دیکشنری بخونید و فقط همون معنی رو یاد بگیرید و روی همون معنی متمرکز بشید. الآن زمان مناسبی نیست که شما بقیه ی معانی و کاربرد ها رو هم یاد بگیرید. چون یاد گرفتن چندین معنی، به صورت همزمان و بدون اینکه کاربرد لغت در اون معانی رو در context دیده باشید، برای ذهن خسته کننده است. هم چنین بازدهی و کارآیی چندانی نداره، و خیلی زود فراموش می شه.

حالا بریم با هم دیگه در سطر زیر، بیینیم که کدام معنی از دیکشنری لانگمن رو باید برای لغت play انتخاب کنیم:

I knew her well. She always tried to blame others and play the innocent.

 اول از همه توجه می کنیم که لغت  play در این جمله در نقش فعل (verb) اومده پس فقط در لیست معنی هایی که برای “فعل” play نوشته شدن، دنبال معنی مورد نظرمون می گردیم.

اگر لغت play رو برای مثال، در اپ دیکشنری لانگمن سرچ کنید، در دسته بندی “فعل”  (verb) با بیشتر از 30 معنی و کاربرد رو به رو می شید! با هم دیگه به این معنی ها نگاهی می کنیم و معنی درست رو انتخاب می کنیم:

 play-yenglishtube

 

تیتر اول خیلی زود حذف می شه! حتی لازم نیست مثال هاش رو بخونیم. چون واضحه که این جملات درباره CHILDREN و بازی کردن بچه ها نبوده.

تیتر دوم هم نیازی به چک کردن نداره چون context ما هیچ حرفی از ورزش و مسابقات ورزشی نمی زنه.

به همین ترتیب معانی مربوط به MUSIC، RADIO/CD ETC، و THEATRE/FILM هم حذف می شن. چون متن داره درباره ی شناخت از شخصیت یک نفر صحبت می کنه. اما روی معنی هشتم، مکث می کنیم و با خوندن این معنی و مثال ها متوجه می شیم، که این معنی دقیقا همون معنی مدنظر ماست:

to behave as if you are a particular kind of person or have a particular feeling or quality, even though it is not true

همین معنی و کاربرد هاش رو یاد می گیریم و دیگه به 30 و خورده ای معنی دیگه نگاه هم نمی کنیم!

نمومه مثال بیشتر:

در ادامه به عنوان تمرین، دو پاراگراف برای شما قرار داده شده. با خوندن این پاراگراف ها، با توجه به کاربرد لغت در context سعی کنید معنی درست لغت مشخص شده رو انتخاب کنید.

پاراگراف اول:

در گزینه های زیر، چهار مورد از معنی های لغت broken نوشته شدن. به نظرتون معنی درست لغت broken با توجه به کاربرد لغت در متن پایین، در کدام گزینه وجود داره؟

 

پاراگراف دوم:

در گزینه های زیر، چهار تا از معانی لغت broken نوشته شدن. به نظرتون معنی درست لغت broken با توجه به کاربرد لغت در متن پایین، در کدام گزینه وجود داره؟

 

شناخت علائم و اطلاعات نوشته شده در دیکشنری:

مشکل زبان آموز: در دیکشنری به جز معنی لغت، اطلاعات دیگه ای هم هست. جلوی لغات، یک سری نماد ها یا کلماتی نوشته شدن که من مفهوم بیشترشون رو نمی دونم. و نمی دونم که این اطلاعات دقیقا می تونن چه کمکی به من بکنن.

پاسخ مدرس: بله درسته. در همه ی دیکشنری ها، علاوه بر معنی لغات، اطلاعات ارزنده ی دیگه ای هم وجود داره که برای شما می تونه بسیار کمک کننده باشه و حتی در پیدا کردن معنی درست مد نظرتون هم کمک کنه. در ادامه، به توضیح بعضی از این اطلاعات می پردازم.

Part of speech:

یکی از اطلاعات مهمی که از یک دیکشنری به دست میاریم، part of speech هست که درواقع نقش کلمه رو به ما معرفی می کنه. بعضی از لغات فقط می تونند یک نقش داشته باشن اما بعضی از لغات بیشتر از یک نقش دارند. همین موضوع می تونه به ما در پیدا کردن معنی مورد نظر لغت در context هم کمک کنه. در ادامه با هم با این نقش ها و نحوه ی نمایش شون در دیکشنری آشنا می شیم.

Nouns:

اسم های زبان انگلیسی هستن و می تونند به اشخاص، اشیا، مکان ها، مفاهیم و … اشاره داشته باشند. در دیکشنری، اسم ها (nouns) با حرف n و یا به صورت کامل (noun) نمایش داده می شند. همیشه برای دونستن اینکه نقش کلمات به چه صورتی نمایش داده می شه، به راهنمای ابتدا یا انتهای دیکشنری تون مراجعه کنید.

یکی از اطلاعات مهمی که درباره ی noun ها می تونید از دیکشنری استخراج کنید، اینه که قابل شمارش (countable/C) و یا غیرقابل شمارش (uncountable/U) هستند. به علاوه بعضی از اسم ها فقط به صورت جمع به کار می رند، که در این صورت در دیکشنری با لغت plural یا به صورت Pl مواجه می شید. مثلا اگر در دیکشنری لغت saving رو سرچ کنید، می بینید که این لغت، در معنای “پس انداز مالی”، حتما باید به صورت plural به کار برده بشه، savings.

حالا می خوایم همراه هم، به معنی لغت information از دیکشنری آکسفورد نگاهی کنیم:

information-yenglishtube

به نظر شما طبق این معنی، و اطلاعاتی که از دیکشنری  درباره لغت information کسب کردیم، کدوم یک از جملات زیر درسته؟

 

Pronouns:

ضمایر هستند. در دیکشنری می تونید ضمایر رو با لغت pronoun یا به صورت شناسایی کنید.

درباره ی ضمایر هم می تونید اطلاعات مفیدی پیدا کنید. در تصاویر زیر از دیکشنری آکسفورد، می تونید مشاهده کنید که دیکشنری چه اطلاعاتی درباره ی ضمیر فاعلی we، ضمیر مفعولی us و ضمیر ملکی our در اختیارمون قرار می ده:

we-yenglishtube

Verbs:

افعال زبان انگلیسی هستند. در دیکشنری افعال رو با لغت verb یا به صورت v می تونید شناسایی کنید. درباره ی افعال هم می تونید اطلاعات بسیار مهم و مفیدی در دیکشنری پیدا کنید. که در ادامه با این اطلاعات آشنا می شیم:

 • گذرا یا ناگذر بودن فعل:

یعنی دونستن این مورد که آیا فعل به مفعول نیاز داره یا نه. فعل های گذرا یا متعدی با لغت transitive و فعل های ناگذر یا لازم با لغت intransitive نمایش داده می شن. تشخیص transitive یا intransitive بودن افعال، حتی در تشخیص معنی صحیح فعل هم می تونه بهمون کمک کنه.

 • همچنین می تونیم زمان past tense و past participle فعل های بی قاعده رو هم داخل دیکشنری پیدا کنیم.
 • اطلاعات دیگه ای هم برای بعضی افعال در دیکشنری وجود داره. مثلا برای بعضی از فعل های transitive نوشته شده. not in passive و این یعنی در جملات مجهول نمی تونید اون فعل رو به کار ببرید. به عنوان مثال، به این معنی از فعل get از اپ دیکشنری لانگمن دقت کنید:

illness

 • برای بعضی فعل ها نوشته شده: not in progressive و این یعنی شما نمی تونید اون فعل رو به صورت present/past/future continuous استفاده کنید. برای مثال به این معنی از فعل stand از اپ دیکشنری لانگمن دقت کنید:

decision-yenglishtube

Adjectives:

صفت های زبان انگلیسی هستند که در بعضی دیکشنری ها با لغت adjective و در بعضی دیکشنری ها به صورت adj به کار می رند. برای صفت ها هم علاوه بر معنی می تونید اطلاعات دیگه ای مثل فرم comparative و superlative اون ها روپیدا کنید.

Adverbs:

قید های زبان انگلیسی هستند.

Conjunctions:

کلمات ربط هستند. مثل but, so ….

Preposition:

حروف اضافه زبان انگلیسی هستند. درباره کاربرد حروف اضافه هم می تونید اطلاعات و مثال های مفید زیادی در دیکشنری پیدا کنید.

Articles:

حروف تعریف زبان انگلیسی هستند.

 

برای یاد گرفتن علائم مخفف شده ی parts of speech، یا سایر علائم مخفف به بخش abbreviation که در ابتدا یا انتهای دیکشنریتون هست مراجعه کنید. در ادامه، صفحه مخصوص abbreviation رو از دیکشنری آکسفورد مشاهده می کنید:

abbreviations-yenglishtube

2.PHONETICS:

یکی از اطلاعات مهم دیگه ای که دیکشنری به دستمون می ده، phonetics هست. از phonetics برای یادگرفتن تلفظ صحیح لغات استفاده می شه. با اینکه امروزه اپ های دیکشنری با گزینه های تلفظ، همه ی لغات رو به صورت صوتی برای شما تلفظ می کنند، اما باز هم ضروریه که علائم فونتیک رو یاد بگیریم. در ابتدای دیکشنری ها، علائم فونتیک به همراه مثال وجود دارند. پس با مراجعه به راهنمای دیکشنری، می تونید به راحتی این علائم رو یاد بگیرید. اگر هم از اپ های دیکشنری استفاده می کنید چک کنید که سیستم phonetic به چه صورته. پس دیکشنری علاوه بر معنی، کاربرد و نقش لغات، تلفظشون رو هم به ما آموزش می ده! در تصویر زیر، صفحه ی راهنمای phonetics از دیکشنری آکسفورد رو مشاهده می کنید:

vowels-yenglishtube

نقش دیکشنری در یادگیری collocation ها و کاربرد لغات:

پرسش زبان آموز: آیا می تونم به کمک دیکشنری، collocation های لغات رو هم یاد بگیرم؟ آیا می تونم بفهمم که هر لغت با چه حروف اضافه ای به کار می ره؟

پاسخ مدرس: قطعا بله! دیکشنری یکی از بهترین منابع برای اینه که با collocation های لغات آشنا بشید و همچنین یاد بگیرید که لغات معمولا به چه صورتی یا با چه  preposition هایی به کار می رند.

برای مثال، یکی از اشتباهات عمده ی زبان آموزها در استفاده از فعل arrive اینه که برای این فعل، از حرف اضافه ی to استفاده می کنند. در حالیه که حروف اضافه ی مخصوص این فعل، حرف های at/in هست. به معنی این فعل از دیکشنری آکسفورد دقت کنید:

arrive-yenglishtube

همون طور که می بینید دیکشنری در همون سطر اول به ما یاد داده که همراه این فعل از چه حرف اضافه ای باید استفاده کنیم.

علاوه بر این، می تونم collocation های خوبی هم از دیکشنری یاد بگیریم. پس همیشه حواستون باشه که به مثال های دیکشنری با دقت توجه کنید و دقت کنید که هر لغت چطور به کار رفته و در کنارش کدوم گروه از کلمات اومدن. برای مثال، به مثال های لغت knowledge از دیکشنری آکسفورد دقت کنید. مطمئنا collocation های خوبی می تونید از دل مثال ها دربیارید:

knowledge-yenglishtube

به علاوه، اپلیکیشن دیکشنری لانگمن، برای بسیاری از لغات، collocation های خیلی خوبی قرار داده که می تونه منبع خیلی خوبی برای یادگیری باشه.

برای مثال، همراه هم نگاهی به بخش collocations این دیکشنری برای لغت knowledge می ندازیم:

-2knowledge-yenglishtube

نمومه تمرین:

به عنوان یک تمرین، چند مثال مربوط به لغت problem از دیکشنری لانگمن آورده شده. مثال ها رو بخونید و بعد  به پرسش مطرح شده پاسخ بدید.

با توجه به مثال های پایین، کدوم گزینه جزو collocation های متداول لغت problem نیست؟

 باز هم همراه هم چند مثال دیگه از لغت problem رو می خونیم. در انتهای این مثال ها هم برای تمرین بیشترتون یک سوال دیگه مطرح شده.

 

با توجه به مثال های پایین، کدوم گزینه جزو صفت های متداولی که برای problem به کار میرن نیست؟

 

پس همون طور که می بینید، مثال های دیکشنری ها، منابع خیلی خوبی هستن که با دقت بهشون، می تونیم collocation ها و کاربرد های متداول و خوبی یاد بگیریم.

اطلاعات دیگه ای که دیکشنری در اختیار ما قرار می ده:

علاوه بر اطلاعاتی که نام بردیم، دیکشنری مارو با linking verb ها و phrasal verb ها هم آشنا می کنه.

علاوه بر این، برای بسیاری از لغات با دیدن واژه formal و informal متوجه می شیم که یک لغت به ترتیب در کدام یک از موقعیت های رسمی یا غیر رسمی به کار می ره. یاد گرفتن کاربرد رسمی یا غیررسمی لغات هم از اون دسته موارد مهمه. همون طور که می دونید، لغاتی که در یک مصاحبه شغلی یا یک نامه رسمی استفاده می کنیم، متفاوت از لغاتیه که هنگام چت کردن با یک دوست صمیمی یا خرید در سوپرمارکت به کار می بریم!

دیدن واژه old-fashioned هم به ما نشون می ده که اون لغت، قدیمیه و احتمالا امروزه کاربرد چندانی نداره.

حواستون باشه که واژه های taboo و not polite در جلوی یک لغت هم به این معنیه که استفاده از اون لغت به دور از ادبه و درواقع اون لغت، offensive هست.

labels:

برای یاد گرفتن این علائم، به بخش مربوط به labels در انتها یا ابتدای دیکشنری تون مراجعه کنید. در تصویر زیر، صفحه labels دیکشنری آکسفورد رو مشاهده می کنید:

labels-yenglishtube

پس همین طور که می بینید، هیچ فرقی نمی کنه که از دیکشنری کاغذی استفاده می کنید یا از اپ های دیکشنری. یادتون باشه که دیکشنری همیشه مجموعه ای از اطلاعات بسیار مفید و با ارزش رو درباره لغات در اختیارمون می ذاره. با یک سرچ درست و دقت کافی در دیکشنری، علاوه بر معنی لغات و چندین مثال خوب از استفاده ی اون لغات، با نقش ها، کاربردهاش، collocation هاش و بسیاری از موارد دیگه آشنا می شید.

پس از هر دیکشنری ای که استفاده می کنید، در اولین فرصت با سیستم دیکشنری آشنا بشید (استفاده درست از دیکشنری داشته باشید).  از این به بعد  اگر در متن یا جمله ای با لغتی رو به رو شدید که معنی اون رو نمی دونستید، به صورت حرفه ای از دیکشنری استفاده کنید. هم چنین سعی کنید علاوه بر پیدا کردن معنی، collocation ها و کاربرد های اون لغت رو هم اسختراج کنید و مثال های خوبش رو یادداشت کنید!

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سلام عالی بود ممنون فقط اینکه دیکشنری در مورد اینکه استرس تو کدوم قسمت کلمه هست اطلاعاتی میده؟؟سپاس

  سلام 🙂 این مطلب خیلی خوب و کاربردی بود. یه اشتباهی در متن پیش اومده. در تمرین اول، لغت مورد نظر got هست اما در توضیح نوشته شده broken.

  من دوره مبتدی و تازه شروع کردم دیکشنری opd و نیازه بخرم؟

  به نظرم این مطلب پر واضح هست ک خب اگر کلمه ای ور نقش فعل اومده ما باید دنبال معانی فعلی اون لغت بگردیم ن معانی اسمی
  مشکل اینجاس تو جمله فعل و اسم یک لعت رو چطور میشه تشخیص داد چطور به نقش نحوی کلمات در دله یک متن پی ببرم ؟؟

  سلام.
  برای تشخیص درست نقش لغات انگلیسی در یک جمله، در ابتدا باید با ساختار کلی یک جمله ی انگلیسی و ترتیب نقش ها آشنا باشیم. معمولا ساختار جملات انگلیسی به این صورت هست: subject + verb + object
  برای توصیف بیشتر اسم ها از صفت ها استفاده میکنیم (adjectives) که قبل از اسم ها میان، و برای توصیف بیشتر صفت ها از قیدها استفاده میکنیم (adverbs) که قبل از صفت ها میان.
  نکته ی دوم توجه به ارکان جمله هست. مثلا وجود article ها (a/an/the) یا determiner ها ( several/many/a few…) دقیقا قبل از یک کلمه، میتونه به ما کمک کنه که بفهمیم اون کلمه احتمالا noun (اسم) بوده.
  وجود افعال کمکی در تشخیص نقش فعل کمک کننده هستن. و وجود adverb ها قبل از یک کلمه، معمولا بهمون کمک میکنن بفهمیم که اون کلمه صفت (adjective) (و یا قید) بوده.
  پس به طور خلاصه، برای تشخیص نقش لغات در یک جمله، هم به ترتیب و توالی نقش های جمله در زبان انگلیسی توجه میکنیم، و هم به نشونه هایی در جمله که میتونن در تشخیص نقش لغات بهمون کمک کنن.
  به علاوه یادتون باشه که زبان انگلیسی، از این نظر ساده محسوب میشه. با تمرین و تکرار، خوندن جملات متعدد و همچنین تقویت مهارت رایتینگ، خیلی زود این مسئله براتون جا میفته و احتمالا در تشخیص نقش لغات دیگه مشکلی نخواهید داشت.
  امیدوارم براتون گویا و مفید بوده باشه.

  فوق العاده کاربردی بود عسل عزیز
  ممنونم از تو ❤️

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین