بستن سبد خرید

هر آنچه که در رابطه با آزمون های MSRT،MHLE و EPT باید بدانید

زمان مطالعه: 8 دقیقه ۶ فوریه ۲۰۲۱ ۱۸ دیدگاه

سلام. غزال علایی، مدرس بین المللی زبان انگلیسی هستم و در این مقاله میخوام براتون آزمون های MSRT،MHLE و EPT رو که آزمون های معروفی در ایران هستند، توضیح بدم. میخوام تفاوت این آزمون ها، منابع پیشنهادی و روش های مطالعه این آزمون ها و اینکه چجوری می تونیم در این آزمون ها موفق بشیم  رو بررسی کنیم. پس با من همراه باشید و من سعی میکنم همه سوالاتتون رو در این مقاله پاسخ بدم.

همونطور که می دونید این روزها یادگیری زبان انگلیسی در همه کشورها مهم است و شما برای فعالیت های علمی‌تون مثل چاپ مقالات، خوندن رفرنس هایی که همه به زبان انگلیسی هستند، شرکت در سمینارها وکنگره های بین المللی و حتی ترجمه مقالات و دلایل بیشمار دیگه در ایران هم مثل بقیه کشورها به زبان انگلیسی نیاز دارید پس در ایران هم مثل بقیه کشورها آزمون هایی برای سنجش سطح زبانی داوطلبین هست که بصورت خلاصه آزمون های MSRT،MHLE و EPT رو معرفی می کنیم.

معرفی آزمون های MSRT،MHLE و EPT:

آزمون MHLE:

این کلمه مخفف  Ministry of Health Language Examination هست. همونطور که از اسمش مشخصه این آزمون برای سنجش افرادیه که قصد تحصیل در رشته های پیرا پزشکی و تخصصی پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور رو دارند. این آزمون برای متقاضیان رشته های وزارت بهداشت هست، پس اگه قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی و یا رشته های زیرشاخه وزارت بهداشت و علوم پزشکی رو دارید این آزمون بهترین گزینه شماست.

اگر تنها قصد ادامه تحصیل در داخل کشور رو دارید این آزمون نسبت به آزمون های بین المللی از جمله IELTS ،TOEFL و PTE گزینه بهتریه. چرا که با هزینه بسیار کمتر در آزمون ساده تری شرکت می کنید و کسب نمره در این آزمون به مراتب ساده تر از آزمون های بین المللیه و هم چنین شما تا این مقطع تا حدودی با لغات تخصصی رشته خود و نکات تستی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خوندید آشنایی دارید که برای آمادگی و کسب نمره خوب در این آزمون به شما کمک میکنه. این آزمون مشابه سایر آزمون های بین المللی 2 سال اعتبار داره، و روز مصاحبه دکترا یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکترا، باید مدرک اعتبار دار این آزمون رو داشته باشید. زمان های برگزاری این آزمون رو از طریق سایت سنجش بررسی کنید.

محتوای آزمون MHLE

این آزمون شامل 100 سوال است. خبر خوب اینکه این آزمون نمره منفی نداره پس با خیال راحت به همه سوالات پاسخ بدید. سطح این آزمون در حد استاندارد تافل است. تقسیم بندی این 100 سوال به صورت زیرهست:

30 سوال درك مطلب شنيداري:

در این قسمت برای شما مکالماتی با لهجه آمریکایی بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف پخش میشه که شما باید گزینه صحیح بین 4 گزینه رو انتخاب کنید. پیشنهاد من به شما برای موفقیت در این سوالات، تمرین مهارت paraphrasing و افزایش دامنه لغات بخصوص در بخش لغات مشابه و هم معنی هست. هم چنین بررسی سوالات دوره های پیش و گوش کردن به بخش لیسنینگ بصورتیکه بعد از تست زنی از لغات جدید و هم معنی برای خودتون یک جزوه تهیه کنید و روزانه لغات رو مرورکنید. برای حفظ لغات می تونید از تکنیک های رمزگذاری و یادگیری در زمینه استفاده کنید.

20 سوال واژگان:

برای اینکه بتونید سوالات این بخش را به راحتی جواب بدید باید با مترادف کلمات آشنا باشید. پس با توجه به رشته‌تون لغات تخصصی رو یاد بگیرید. متون تخصصی بخونید و دامنه لغاتتون رو در زمینه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و مخصوصا لغات تخصصی پزشکی بالا ببرید.

20 سوال ساختار و دستور زبان:

این بخش نیاز به دامنه گرامر قوی داره. توجه داشته باشید یادگیری گرامر یک ماهه ممکن نیست. شما نیاز به زمینه قوی گرامری زبان و تمرین و تکرار دارید. سوالات دوره های قبلی منبع خوبی برای مرور و تمرین است.

اگه در گرامر پایه مشکل دارید می تونید دوره دهم مبتدی که مرور گرامر هست رو بینید.

30 سوال درك مطلب نوشتاري:

در این قسمت شما با 4 متن آکادمیک روبرو میشید که برای موفقیت در این بخش نیاز به تمرکز و دایره واژگان خوب در زمینه های مختلف پزشکی و غیر پزشکی دارید. پیشنهاد من به شما برای موفقیت در این بخش، مطالعه و مرور انواع سوالات درک مطلب و تکنیک های پاسخ دهی به هرنوع از این سوالات از جمله تکنیک skimming و scanning و سایر تکنیک هاست. خوندن و بررسی سوالات دوره های گذشته به شما کمک زیادی میکنه. قبل از شرکت در آزمون باید با انواع سوالات و نحوه جواب دادن به هرنوع سوال آشنا بشید.

مدت زمان این آزمون به 100 سوال بصورت کلی 90 دقیقه است.

برای آزمونMHLE  چی بخونیم؟

برای واژگان، طبق سایت سنجش منابعی از جمله BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL) و 504 و 1100 به متقاضیان معرفی شده. اما به پیشنهاد من به سوالات واژگان دوره های گذشته رو هم با دقت بخونید و مرور کنید چون تکرار در لغات بسیار زیاد است.

 برای درک اصولی سوالات گرامر، از کتاب تافل کیت و کتاب لانگمن میتونید استفاده کنید.

برای درک مطلب، خوندن مقالات معتبر مرتبط با رشته تون که به راحتی قابل دسترسی از طریق سایت pubmed هست، مفیده. در این بخش شما نیاز به مهارت تست زنی و شناخت نوع سوالات و نحوه پاسخ دهی به هر نوع سوال رو دارید که کتاب های زیر منابع جامعی هستند:

1.درسنامه جامع لزگی MSRT/MHLE/EPT

2.سری کتاب های active reading

3.English for the Students of Medicine

4.Interaction: Reading

 برای موفقیت در لیسنینگ، گوش دادن به بخش شنیداری آزمون های گذشته و بررسی تکنیک های گفته شده در درسنامه جامع لزگی میتونه مفید باشه. تا می تونید گوشتون رو در معرض مکالمه ‌های عمومی و تخصصی زبان انگلیسی قرار بدید تا گوش و ذهنتون با تلفظ کلمات با لهجه‌ های مختلف آشنا بشه.

کتاب TOEFL PREPRATION KIT با توجه به شباهت زیاد این آزمون با تافل منبع خوبی هست.

rahnamaye-toefl 504-words 1100-words 504-words

آزمون MSRT

این آزمون توسط وزارت علوم کشور برگزار میشه. درحالیکه آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت کشور برگزار میشه. حالا ممکنه براتون سوال ایجاد بشه که می تونیم از این آزمون ها بجای هم استفاده کنیم؟ در جواب باید بگم که داوطلبین وزارت بهداشت می تونند در یکی از این آزمون ها شرکت کنند به عبارتی وزارت بهداشت کشور آزمونMSRT هم قبول میکنه در حالیکه برای متقاضیان وزارت علوم فقط آزمون MSRT  مورد قبوله.

این آزمون چندین بار در سال برگزار می‎شود و نمره حد نصاب قبولی این آزمون متغیره و بسته به دانشگاه می تونه  بین 50 تا 70 باشه. حدنصاب قبولی آزمون MSRT برای دانشگاه آزاد نمره 50 هست. در این آزمون هم مانند MHLE  نمره منفی لحاظ نمی‎شه پس با خیال راحت به همه سوالات جواب بدید. مدت اعتبار آزمونMSRT دوسال از تاریخ برگزاری آزمون هست.

 

ساختار آزمون MSRT :

آزمون «Msrt»  100 سوال داره که به 3 بخش مهارت های شنیداری، گرامری و درک مطلب تقسیم میشه.

بخش شنیداری، شامل 30 سوال هست که بین 35 تا 55 دقیقه زمان پاسخگویی دارید.

بخش گرامر، این بخش شامل 30 سوال میشه و مدت زمان پاسخگویی 20 دقیقه هست.

بخش درک مطلب شامل 40 سوال میشه و برای پاسخ دهی 55دقیقه زمان دارید.

مدت زمان پاسخ‌دهی به 100 سوال بصورت کلی 110 دقیقه هست.

برای آزمون MSRT چی بخونیم؟

 1. لغات ضروری برای آزمون تافل: این آزمون هم مثل MHLE شباهت زیادی به تافل داره.
 2. 504لغات ضروری: لغات 504 لازمه شرکت در تمامی آزمون های داخلی هست.
 3. کتاب KIT
 4. کتاب LONGMAN PAPER TEST
 5. درسنامه جامع لزگی:در این درسنامه همه مهارت ها با سوالات هر بخش بررسی میشه.
 6. ACTIVE READING: این سری کتاب ها برای مهارت درک مطلب به شما کمک میکنه.
 7. READING INTERACTION: منبع خوب دیگه ای برای پیشرفت در تکنیک های درک مطلب است.

به صورت کلی بعد از بررسی تکنیک های هر بخش به همراه تمرین و تکرار، نوبت به مرور سوالات دوره های گذشته میرسه که اهمیت خیلی زیادی دارد. قبل از شرکت در آزمون حتما حداقل 10 دوره آزمون گذشته رو مرور و بررسی کنید و از طریق سایت های مختلفی که امکان آزمون آزمایشی دارند در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید و نقاط ضعف خودتون رو بررسی کنید و نقاط قوتتون رو قوی تر کنید. توجه داشته باشید که این آزمون ها نمره منفی ندارند پس به همه سوالات پاسخ بدید.

تغییرات مهم آزمون های MSRT  و MHLE:

1.یکی از مهمترین تغییرات، افزایش حد نصاب نمره زبان انگلیسی در آزمون ورودی مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) رشته های علوم پزشکی  هست.

تغییر-نمره

2.آزمون MHLE از سال 98 به بعد از نوع کاغذی به نوع کامپیوتری تغییر کرده یعنی شما باید پشت کامپیوترها به سوال ها جواب بدید اما به دلیل کرونا در سال 99 یک بار به شکل کاغذی برگزار شد اما مجددا به شکل کامپیوتری برگشت. اما آزمون MSRT به شکل کاغذی برگزار میشه.

3.درچند دوره MHLE کامپیوتری، می‌تونستید چندین بار به لیسنینگ گوش بدید اما این امکان برداشته شده و فقط یک‌بار می‌تونید.

آزمون EPT

این آزمون مخفف  English Proficiency Test است. این آزمون توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال 86 برای دانشجویان و متقاضیان دکتری برگزار میشه. اما از سال 98 شرایط این آزمون تغییر کرد و فقط اگر دانشجوی دکتری هستید می تونید در این آزمون شرکت کنید.

دقت کنید که دانشگاه های سراسری این مدرک رو قبول نمی کنند.

این آزمون در اکثر شهرهای ایران برگزار می‌شه.

EPT نمره‌ منفی نداره و نمره‌ حد نصاب قبولی در اون 50 است.

2 سال اعتبار داره.

table-2

table-3

ساختار آزمون EPT

تفاوت اصلی PTE با MSRT  و MHLE  در این هست که این آزمون بخش شنیداری نداره.

هم چنین مدت زمان آزمون 140 دقیقه هست.

این آزمون 100 سوال داره که به این ترتیب تقسیم میشه:

بخش واژگان: 25 سوال داره و سطح سوالات به نسبت MSRT ساده تره.
منابع پیشنهادی برای واژگان عبارتند از:

Barron’s Essential Words for TOEFL

1100 Words You Need to Know

504 Essential Words

در سوالات بخش لغات EPT، لغات تکراری زیاد هست. پس من پیشنهاد می کنم سوالات دوره های قبلی رو حتما مرور کنید به این شکل که لغات سوالات رو بررسی کنید و فلش کارت هایی از لغات سخت درست کنید و مرور کنید.
یادگیری لغات در جملات راه موثر دیگه ای برای موفقیت در این بخش است.

بخش گرامر: این بخش  40 سوال داره. سوالات بخش گرامر این آزمون به دو صورته.

در بخش اول، زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده که باید Phrase و مجموعه کلمات غلط رو انتخاب کنید.

part1-EPT

 

در بخش دوم گزینه ها جملات کاملی هستند که یکی از این جمله‌ها از نظر ساختاری نادرست است و شما باید انتخابش کنید.

part2-EPT

 

برای این بخش شما نیاز به دانش گرامری و تمرین و تکرار دارید.

بخش درک مطلب: در این بخش با چهار متن با موضوعات متنوع و گاه علمی روبرو میشید. هر متن 5 سوال داره و برای پاسخ دهی به این بخش باید با تکنیک های درک مطلب آشنایی داشته باشید.

بخش سوالات جای خالی یا CLOZE TEST: در سوالات  این بخش متنی به شما داده میشه که برخی از بخش ها  جای خالی داره. شما باید از بین چهار گزینه، جواب درست رو در پاسخنامه علامت بزنید. این بخش 15 سوال داره.

مدت زمان این آزمون 140 دقیقه است.

مطالعه کتاب راهنمای تافل (The Official Guide to the TOEFL Test) و لانگمن رو بهتون پیشنهاد میکنم.

سوالات متداول :

کسب نمره در کدوم آزمون راحت تره؟

در مقایسه آزمون EPT  با MSRT کسب نمره در آزمون EPT راحت تره همونطور که گفتیم EPT ، لیسنینگ نداره و هم چنین متون این آزمون ساده تر هست.

اعتبار کدام آزمون بیشتر است؟

اعتبار هر سه آزمون 2 سال هست و از نظر علمی اعتبار آزمون  MSRT از EPT بیشتره چون توسط وزارت علوم کشور برگزار میشه.

آیا میتونیم در هر کدام از این آزمون های MSRT،MHLE و EPT به انتخاب خودمون شرکت کنیم ؟

آزمونMSRT قابل قبول اکثر دانشگاه‌ها حتی دانشگاه آزاد هم هست. اما مدرک EPT موردقبول دانشگاه های سراسری نیست.

برای آشنایی بیشتر با  یک نمونه از آزمون های MSRT،MHLE و EPT رو برای شما قرار دادیم:

فایل PDF  آزمون MHLE   فایل PDF  آزمونMSRT

فایل PDF  آزمون EPT

اگر سوالی دارید در قسمت کامنت ها برام بنویسید و یا اگه تجربه شرکت در این آزمون ها رو دارید برام بنویسید.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سلام وقت بخیر
  متاسفانه اخیرا سطح آزمون ept بالاتر رفته و سختتر شده به نظر شما با بالا بردن دانش عمومی زبان از طریق همین دوره ها میشه در این آزمون موفق شد؟

  سلام وقت بخير ممنون از توضيحتون، حالا با اين توضيحات ، كدوم دوره هاي يلدا علايي رو بايد گذرونده باشيم كه بتونيم توي ازمون msrt نمره قابل قبولي بگيريم؟ اگر الان از مبتدي شروع كنم و بصورت پيوسته بخونم تا٨ ماه ديگه ميتونم اين آزمون رو بدم؟

  برای قبولی در چنین ازمونی و در کل ادامه راه تحصیلی تون قطعا به جنرال انگلیش احتیاج دارید پس از جایی که هستید چه با من چه با هر استاد دیگه ای سریع تر شروع کنید و پله به پله بالا برید.

  سلام وقت بخير ممنون از توضيحتون، حالا با اين توضيحات ، كدوم دوره هاي يلدا علايي رو بايد گذرونده باشيم كه بتونيم توي ازمون msrt نمره قابل قبولي بگيريم؟ اگر الان از مبتدي شروع كنم و بصورت پيوسته بخونم تا٨ ماه ديگه ميتونم اين آزمون رو بدم؟

  سلام و ممنون از توضیحاتتون. من دقیقاً برای آمادگی آزمون MSRT به سایت شما سر زدم که بتونم دوره مناسب رو تهیه کنم. میشه لطفاً بهم بگید کدوم دوره ها بهم کمک میکنه؟

  شما برای هر آزمونی نیاز به تقویت زبان جنرالتون دارید. وبا کتاب های خودخوانی که معرفی کردم میتونید پیش برید.

  خیلی خیلی مفید و عالی بود، ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و این مطالب مفید رو در اختیار ما قرار دادین.

  خواهش میکنم عزیزم.ممنونم از فیدبکتون و و وقتی که گذاشتید.

  سلام، خداقوت، بسیار عالی بود،
  فقط شرایط آزمون upetp دانشگاه تهران هم مثل همون آزمون ept هست؟

  این آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران هست به تافل دکتری هم معروف هست.شامل 100 سوال در بخش های مختلف ساختار یا گرامر زبان انگلیسی، واژگان زبان انگلیسی و درک مطلب یا ریدینگ هست که در مجوع 100 دقیقه هم زمان دارید.

  خیلی خوب بود، ممنونم.
  پس اگه بخواییم چه دانشگاه آزاد ،چه سراسری شرکت کنیم برای رشته های غیرپزشکی آزمون MSRT مناسبه، درسته؟دانشگاه آزادMSRT رو هم یبول میکنه ولی سراسری EPT رو قبول نمیکنه.
  ودر صورتی که مطمئن نیستیم که خارج از ایران میخواییم بریم یا نه میتونیم تافل یا آیلتس شرکت کنیم.
  میشه لطفا در مورد TOLIMO هم توضیح بدین؟
  و یه سوال دیگه اینکه بجای این آزمون ها تافل و آیلتس هم مورد قبوله یا مثلا MSRT ام باید شرکت کنیم؟

  خواهش میکنم عزیزم.
  بله. اما اگر دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستید بهترین گزینه برای شما ept هست.
  انتخاب ایلتس یا تافل بستگی به هدف شما و مدارک مورد نیاز شما داره.
  در ارتباط با TOLIMO سعی میکنیم مقاله ای جامع براتون آماده کنیم.
  ایلتس و تافل هم قبول هست اما از نظر هزینه و سختی اگر فقط هدف ادامه تحصیل در داخل ایران رو دارید گزینه مناسبی نیستند.

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین