بستن سبد خرید

چگونه یک رزومه ی استاندارد بنویسیم

زمان مطالعه: دقیقه ۲۸ مارس ۲۰۱۹ ۳ دیدگاه

 

 

“هدف از نوشتن یک رزومه به دست آوردن شغل نیست، بلکه به دست‌آوردن فرصت مصاحبه هست! تمامی محتوا باید روی این هدف تمرکز بکند.”

رزومه چیست؟

رزومه خلاصه‌ای از تحصیلات، تجارب و مهارت‌های شما برای کارفرمای بالقوه‎‌ی شماست. صورت ظاهری و مهمتر از اون مطالبی که در رزومه‌ی خود قرار می‌دهید بر روی تصمیم کارفرمای شما در مصاحبه‌ی شغلی تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. تمرکز رزومه‌ی شما باید بر روی ویژگی‌های شما در راستای شغلی که خواهانش هستید باشه به این معنی که از وارد کردن مطالب بی‌ربط نسبت به حرفه‌ی پیش رو بپرهیزید. در همه‌ی شرایط روزمه‌ی شما باید با تمرکز بر مدارک و مهارت مرتبط با شغل به همراه کمک‌هایی که در آینده به این حرفه میتونید بکنید، باشه.

رزومه‌ی شما باید همیشه به روز باشه، پس تا حد امکان بازنویسی و به روز رسانی کنید. بهترین کار این هست که هر مدرکی که میگیرید رو همون موقع به رزومه اضافه کنید تا روی هم تلنبار نشه. دقت داشته باشید که به طور معمول کارفرمایان بین پانزده تا سی ثانیه روی رزومه‌ی شما تمرکز خواهند کرد پس تکرار میکنم، مرتبط و با ایجاز در سخن بنویسید! و فراموش نکنید، رزومه کلید شما به اتاق مصاحبه هست و بس نه اتاق شما در محل کار جدید!

نکات کلیدی

قبل از اینکه رزومه رو برای کسی بفرستید به نکات زیر دقت بکنید.
 • اول از نوشتن مهمترین اطلاعات شروع میکنیم: این کلیدی‌ترین نکته هست! در چند جمله‌ی اول شما باید خودتون رو درست حسابی به کارفرما “بفروشید”. پس روی مهمترین توانایی‌های خودتون در ارتباط به شغل مورد نظر تمرکز کنید و همون ابتدا بهش اشاره کنید.
 • زمان بندی معکوس: در رزومه از آخر به اول میایم! یعنی اول از همه آخرین دستاورد‌هاتون رو بنویسید.
 • هدف مرتبط: وقتی میخواین تصمیم بگیرید که چی مهم هست و چی نیست به ربطش به هدف شما از ملحق شدن به شرکت مورد نظر توجه کنید! اگر ربط داشت نگهش دارید اگر برای خودتون هم مشخص نبود ربطش چی هست بذاریدش کنار.
 • نیازهای کارفرما رو در نظر بگیرید: میزان تحصیلات و تجارب و مدارکی که بهش اشاره میکنید باید در راستای نیاز‌های کارفرما باشه! کارفرما باید متوجه بشه که چرا به شما نیاز داره و چرا وجود شما براش سودمند میتونه باشه.
 • حرفه‌ای برخورد کنید: از نوشتن مطالبی که باعث بشه کارفما شما رو غیر حرفه‌ای در نظر بگیره بپرهیزید! مثلا دلیلی نداره بگید مدرسه کجا رفتید! لیست تهیه کردن از علایقات شخصی شما اصلا و ابدا حرفه‌ای نیست! یا اگر ایمیلی دارید که در نوجوانی بر اساس گوره مورد علاقه یا شخصیت محبوب اکشن اون دوران تهیه کردید، جایی در رزومه‌ی حرفه‌ای ندارد.
 • انسجام: از یک فونت استفاده کنید و یک جور بنویسید! چپ و راست تغییر سلیقه ندید و رنگ و شکل عوض نمکنید.
 • زبان دستوری: از زمان دستوری گذشته استفاده کنید.
 • از ضمیر فاعلی و یا مفعولی استفاده نکنید!
 • جملات کوتاه و مستقیم باشند! از گزافه‌گویی و پیچیده‌گویی بپرهیزید!
 • چندین بار بازبینی کنید متن رو.

شش گام در نوشتن یک رزومهی موثر

گام اول: خود ارزیابی

اگر تا کنون رزومه ننوشته اید، یک لیست از اطلاعاتی که از دیدی شما برای کارفرمای بالقوه‌ی شما می‌تونه مفید باشه تهیه کنید. به تجربه‌های همچون تحصیلات، آموزش‌های ضمن خدمت، مشاغل پیشین، کارآموزی‌ها، دوره‌های آموزشی طی شده در خارج از کشور، زبان‌هایی که بهشون تسلط دارید، و مقالات و ومطالبی که نوشته و چاپ کردید توجه کنید.

گام دوم: انجام تحقیق در مورد شغل مورد نظر

حتما با استفاده از منابع موجود در مورد شغلی که براش اقدام کردید اطلاعات کافی کسب کنید. شرح وظایف اون حرفه رو با دقت بررسی کنید. به کلماتی کلیدی که در توصیف این شغل استفاده میشه توجه کنید و اطلاعاتتون رو در مورد اون زمینه‌ها افزایش بدید. اگر در رزومه‌ی خودتون چند تا از اون کلید واژه‌ها رو استفاده کنید، شانس بیشتری خواهید داشت و در انتها بر اساس شرح وظایف اون حرفه، توانایی‌های خودتون رو هایلایت کنید.

گام سوم: پیش‌نویس تهیه کنید

رزومه‌ی خود را بنویسید (در پست بعدی به گام‌های مد نظر می‌پردازم). در نوشتن آن دقت کنید. در ارایه‌ی توانایی و سوابق خود ایجاز در سخن را فراموش کنید! از گزافه‌گویی و حرافی بپرهیزید و مستقیما به اصل مطلب اشاره کنید. یک رزومه‌ی استاندارد برای افراد تازه کار (برای مثال دانشجویان و افراد تازه فارغ از تحصیل شده)، معمولا یک صفحه هست و افرادی که تجارب بسیار زیادی در زمینه‌ی مورد نظر دارند به دو صفحه باید قناعت کنند.

همانطور که در بالا ذکر کردم از ضمایر “من، خودم، مال من” استفاده نکنید. (در انگلیسی از حروف تعریف هم تا حد امکان پرهیز میشود)

مواردی همچون سن، جنسیت، مذهب، گرایشات سیاسی، قومیت، وضعیت تاهل، کد تامین اجتماعی، و یا حقوق درخواستی را با توجه به درخواست کارفرما ارایه دهید. در غیر این صورت از ذکر آنها بپرهیزید!

گام چهارم: چند مدل از رزومه‌ی خود تهیه کنید (الزامی نیست)

یک رزومه برای هر شغلی مناسب نیست! حتما با توجه به شغلی که برای آن اقدام کردید رزومه‌ی مورد نظر را نیز تهیه کنید! بر اساس گام دوم هر رزومه با توجه به شغل مورد نظر با رزومه‌ی دیگری فرق خواهد کرد.

گام پنجم: بازنگری، تصحیح و بررسی

این گام مهمترین گام در نوشتن رزومه میباشد و حتما از دیگران برای اصلاح رزومه‌ی خود کمک بگیرید! دید شخص ثانی بسیار میتواند موثر باشد. نکاتی که حتما باید به آن دقت شود را در بالا ذکر کردم اما برای یادآوری به موارد زیر حتما توجه کنید:

 • حتما تجارب مرتبط را ذکر کنید و به ترتیب از آخرین به اولین ردیف کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مطالب ذکر شده قابل فهم و بدون حشویات نوشته شده اند.
 • به دیکته ی کلمات و علامت گذاری ها دقت کنید.
 • از شخصی که در زمینه‌ی شغلی مورد نظر تخصص دارد برای بازخوانی رزومه‌ی خود کمک بگیرید.

گام ششم: به چند فرمت رزومه‌ی خود را ذخیره کنید

حتما هم ورژن  word و هم ورژن PDF  و هم ورژن txt رزومه‌ی خود را به نام اسم خود ذخیره کنید! نه بیشتر و نه کمتر!

ورژن txt  برای نوشتن ایمیل و کپی کردن محتوی رزومه به کار شما خواهد آمد.

 

در پست بعدی وارد جزییات و مراحل نوشتن یک رزومه خواهیم شد. اگر می خواهید نکته های مهم در مورد رزومه نوشتن رو به انگلیسی بخونید این پست، مطلب خوبی رو ارائه کرده.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سلام.
  ممنون بابت تهیه این مقاله.سوالی که دارم اینه که آیا این قوانین و شرایط برای رزومه تحصیلی که برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ارایه میشه نیز صدق میکنه یا خیر؟

  سلام دوست عزیزم. مرسی که متن رو مطالعه کردی.
  در رابطه با سوال اول بله باید بر اساس شغل مورد نظر رزومه رو تهیه بکنید. مثلا اگر شما برای مهندسی مکانیک دارید فرم پر میکنید نباید در مورد دوره های فوتوشاپ یا ساخت فیلم اگر گذروندید بنویسید.

  سوال دوم: تنها و تنها فعالیت های مرتبط با شغل باید قرار داده بشه! فقط قرار هست بخاطر رزومه شما به مصاحبه ی شغلی دعوت بشید! اونجا شاید سوالات دیگه پرسیده بشه!

  سوال سوم: رزومه ی کامل نداریم. یه فایل در تمامی مدارکتون میتونید داشته باشید اما برای هر شغل باید رزومه ی اون شغل رو تهیه کنید.

  سلام
  چند تا سوال دارم.
  یک) با توجه به متن اینطور برمیاد که باید برای هر شغلی رزومه متفاوتی بنویسیم.یعنی رزومه براساس شغل درخواستی تغییر میکنه.درست؟
  دو) ایا باید همه مدارک و همه فعالیتهایی که انجامدادیم رو در رزومه بیاریم؟ یا فقط اونچه مرنبط هست؟مثلا من ۳تا مدرک درباره اشپزی دارم ولی مبخوام برای یه شغل کارمندی درخواست بدم … اینها میتونه نشاندهنده توانمدنیهای فردی باشه یا نه میتونه مخرب باشه.
  سه) اصولا رزومه کامل شامل همه تجارب کاری و مدارک میشه یا انتخابی هست

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین