بستن سبد خرید

تخفیف تابستونی ☀️

تئوری هوش چندگانه و تاثیر آن بر آموزش زبان انگلیسی

زمان مطالعه: 10 دقیقه ۴ مارس ۲۰۲۱ ۱۵ دیدگاه

سلام به همراهان Yenglishtube،
سمیه کریمی هستم مدرس زبان انگلیسی و آیلتس. دوباره با شما هستم با مطلبی مفید و کاربردی درباره تاثیر هوش چندگانه.
در این مقاله با شما درباره مفهوم هوش چندگانه، انواع اون، یک نمونه تست و همین و تاثیر هوش چندگانه در یادگیری صحبت خواهم کرد.

An intelligence is the ability to solve problems, or to create products, that are valued within one or more cultural settings.

Howard Gardner

Frames of mind (1983)

هوش چندگانه یا Multiple intelligences چیست؟

در گذشته ای نه چندان دور، انسانها رو بر اساس ضریب هوشی یا IQ به دو گروه تقسیم می کردند، کسانی که ضریب هوشی بالایی دارن و در اصطلاح باهوش هستند و کسانی که ضریب هوشی پایینی دارند! اگر چه اخیرا تئوری هوش چندگانه در کتابی به اسم قاب های ذهنی و در سال ۱۹۸۳ توسط شخصی به اسم هاروارد گاردنر مطرح شد که باور قدیمی رو کاملا زیر سوال برد.

 این تئوری چی هست که تونست یکی از قدیمی‌ترین باور یا کلیشه انسانها رو زیر سوال ببره و تغییر بده!

بر اساس این تئوری نه تنها هوش مختص به یک نوع نیست بلکه هشت مدل مختلف داره و معتقده که همه انسانها باهوشند، اما چطوری؟ هاروارد گاردنر معتقده که همه انسانها تعدادی از این انواع هوشها رو دارا هستند ولی در بعضی از اونها قوی تر هستند و استفاده بیشتری از یکی یا چند نوع اون دارند. مثلا ممکنه یک نفر همزمان هوش موسیقایی، کلامی و ریاضی داشته باشه ولی در یک از این زمینه ها قوی تر عمل کنه!

اگر چه این تئوری توسط روانشناسان زیادی نقد شده. این افراد معتقدن که این هوشها بیشتر از اینکه توصیف کننده هوش یک شخص باشه، توصیف کننده ابعاد شخصیت و توانایی های اون فرد هست. نقد دیگه ای که به این تئوری وارد شده اینکه که این ایده با هیچ تحقیقاتی ساپورت نشده و در حد ایده و تئوری باقی مونده.

از طرفی بسیاری از روانشناسان از این تئوری طرفداری کردن و حتی در جنبه های مختلف زندگی از قبیل زبان آموزی،  اثرات هوش چندگانه در یادگیری و انتخاب مسیر شغلی مورد توجه خیلی از افراد تحصیل کرده است.

حالا ببینیم که این هشت مدل هوش شامل چه هوش هایی میشن.

هوش‌های هشت‌گانه:

 • هوش منطقی – ریاضی
 • هوش تصویری- فضایی
 • هوش کلامی-زبانی
 • هوش جسمی-حرکتی
 • هوش درون فردی
 • هوش برون فردی
 • هوش طبیعت گرا
 • هوش موسیقایی

هوش کلامی یا زبانی:

این هوش همونطوری که از اسمش مشخصه مربوط به زبان و صحبت کردن در هرسه  قالب صحبت کردن، خوندن و نوشتنه. افرادی که این هوش رو دارند از ادبیات، بازی با کلمات، نوشتن و خواندن اشعار، مباحثه، سخنرانی، نوشتن و حتی جوک گفتن لذت می برند. این اشخاص به راحتی میتونند منظور خودشون رو برسونند و معمولا پرحرف هستند! این قابلیت از سن چهار سالگی قابل مشاهده است.

از مشاغل مناسب برای این افراد می تونیم از مترجمی، نویسندگی و بازیگری نام ببریم.

هوش ریاضی یا منطقی:

این هوش رابطه خوبی با اعداد و ارقام، ریاضی و منطق داره. افرادی که این هوش رو دارند سعی می کنند بین همه چیز رابطه ای برقرار کنند و براش دلیل و استدلال بیارند. این افراد عاشق حل کردن چیستان و معما هستن و همینطور همیشه در حال آنالیز شرایط و رفتار آدمها هستند. این افراد از استفاده از کامپیوتر لذت میبرن و سعی میکنند برای هر مشکلی راه حلی پیدا کنند.

از مشاغل مناسب برای این افراد می‌تونیم از برنامه نویسی کامپیوتر، ریاضی دان، اقتصاد دان و حسابداری نام ببریم.

هوش تصویری یا فضایی:

این هوش در قالب اشیا، اشکال، مدلها، طراحی ها و بافتها خودش رو نشون میده. اگر شما همیشه تصویر، شکل، رنگ و یا مدلی از اشیا در ذهن دارید، حتما این هوش شما بسیار قویه. در این صورت احتمالا از طراحی و کشیدن لذت می برید و خوندن نقشه و یا پیدا کردن مسیرها و آدرسها برای شما مثل آب خوردنه!

از مشاغل پیشنهادی برای کسانی که هوش تصویری و فضایی دارند می تونیم از هنرمند، مهماری، مهندسی، خلبانی و طراحی داخلی نام ببریم.

هوش جسمی یا حرکتی:

این هوش همونطوری که از اسمش مشخصه مربوط حرکات اندام های بدنه. افرادی که هوش حرکتی قوی ای دارن، به حرکات بدنشون کاملا آگاه و مسلطن و از این حرکات لذت می برند! این افراد عاشق رقصیدن، دوچرخه سواری و انجام رول پلی هستن و زبان بدن قوی دارن. این افراد انجام یک تسک رو بیشتر از تماشای اون دوست دارند.

از مشاغل مناسب برای این افراد می تونیم از رقص و بازیگری نام ببریم.

هوش موسیقایی:

این افراد درک و شناخت بسیار عالی از ریتم، آهنگ، نوت و موسیقی دارن.  این توانایی در این اشخاص از سنین  چهار و پنج سالگی قابل تشخیصه. این افراد به صدای محیط بسیار حساسند و از گوش دادن یا نواختن موسیقی لذت می برند. یه چیز جالب که شاید باعث تعجب خیلی از ماها شده باشه اینه که دیدیم در حالی که خیلی ها برای درس خواندن و یادگیری و تمرکز احتیاج به سکوت دارند، این افراد با موزیک بک گراند حتی بهتر یاد می گیرند!
از مشاغل مناسب برای این افراد می تونیم از نوازندگی و خوانندگی اسم ببریم.

هوش اجتماعی یا برون فردی:

این افراد درک درستی از انسانها دارند، به راحتی با انسانهای مختلف ارتباط می گیرند.

این افراد مهارت فوق العاده ای در کار تیمی دارن و دایره دوستانشون بسیار بزرگه.

از مشاغل پیشنهادی برای این افراد می تونیم از سیاستمداری، پرستاری، مدیریت و فروشندگی نام ببریم.

هوش درون فردی:

این اشخاص شناخت خوبی از خودشون و احساساتشون دارن و مهارت خاصی در کنترل احساساتشون دارن. این اشخاص تمایل بسیاری به تفکر برای درک احساسات، ایده ها، باور ها و ارزش ها دارند. در نتیجه برخلاف افرادی که هوش اجتماعی قوی دارن، ترجیح میدن به تنهایی کارهاشون رو انجام بدن. شما برای مشورت و توصیه روی این اشخاص می تونید حساب کنید.

از مشاغل مناسب برای این افراد میتونیم از نویسندگی و  روانشناسی نام ببریم.

هوش طبیعت گرا:

اگر شما جز اون دسته از افرادی هستید که از بودن در طبیعت لذت می برید، قطعا متعلق به این گروهید. این افراد از  گیاهان و حیوانات و هر چیزی که به طبیعت و محیط بیرون مرتبط باشه، لذت می برند. در خونه این اشخاص انواع حیوانات خانگی و گیاهان دیده میشه.

از مشاغل مناسب برای این افراد می تونیم از ترینر حیوانات، باغبانی و دامپزشکی نام ببریم .

ارتباط و تاثیر هوش چندگانه در یادگیری و تدریس زبان

تئوری هوش چندگانه دریچه نویی رو در تدریس زبان باز کرد.اگرچه پروسه آموزش زبان خارجی به صورت تخصصی بر هوش زبانی و کلامی پایه گذاشته شده اما با توجه به این تئوری یک معلم می بایست دانش کافی رو در زمینه این تئوری داشته باشه تا بتونه با توجه به توانایی های خاص زبان آموزانش، روش های آموزشی متنوع و متناسب با اون کلاس خاص و زبان آموزان رو به کار بگیره تا بتونه بهترین نتیجه رو داشته باشه.
علاوه بر این اخیرا یکی از آیتم‌های کورسهای تیچرز ترینینگ در موسسات معتبر دنیا هوش چندگانه است.

فعالیتها و تمرینات طراحی شده مرتبط با نوع خاصی از هوش:

-از فعالیت های خاص بر پایه هوش زبانی و کلامی می تونیم بازی با کلمات، حفظ کردن کلمات، بازی با استعاره ها، مکالمه ها، بحثها و بازگویی داستان رو نام ببریم.

-از موارد استفاده از هوش ریاضی و منطق در زبان آموزی می شه از تمرینات خاص مثل مرتب کردن ترتیب کلمات، دسته بندی کلمات بر اساس موضوعات خاص، لیستها، هایلایت کردن کلمات کلیدی در متون و مقایسه فرهنگها، سنتها و انسانها نام برد.

در مورد هوش تصویری و فضایی میتونیم از پروژه های مرتبط با هنر مثل ساختن شجره نامه ها یا تصویر وسیله مورد علاقه، استفاده از رنگها، تصویر ها، فیلمها و اسلایدها نام ببریم.

-از موارد استفاده از هوش موسیقایی می تونیم از استفاده از آهنگها، ریتمها و تانگ توییسترها نام ببریم.

-در رابطه با هوش حرکتی از مواردی مثل نمایش ها و پانتومیم ها نام ببریم.

-در رابطه با هوش اجتماعی و برون فردی می تونیم از پروژه ها و فعالیتهای دو نفره و گروهی، مباحثه ها، تحقیقات و دیالوگ ها اسم ببریم.

با توجه به مطالب گفته شده، اهمیت هوش چندگانه در یادگیری و آموزش یک زبان کاملا مشخص و واضح هست و مطالعه هر چه بیشتر در این زمینه می تونه دیدگاه ما رو به توانایی های زبان آموزهامون و تدریستون تغییر بده.

داشتن دانش کافی درباره این تئوری برای تمام افراد جامعه چه در نقش زبان آموز، چه مدرس، چه مادر و پدر و … می تونه بسیار مفید باشه و کمک کنه تا بتونیم بهتر توانایی های خودمون و اطرافیانمون و بشناسیم و به بهترین نحوه از اونها استفاده کنیم.

امیدوارم که تونسته باشم قدمی هر چند کوچیک در زمینه اطلاع رسانی درباره این تئوری برداشته باشم.

 

تست هوش چندگانه

در نهایت یک نمونه تست هوش چندگانه رو براتون آماده کردم. این تست به زبان انگلیسی هست. بعد از پایان تست، امتیاز خودتون رو محاسبه کنید و ببینید کدوم هوش شما قویتره و در قسمت کامنتها نتیجه رو به من بگید.

  تست هوش   

اگر تجربه یا دانشی در این زمینه دارین هم می تونید در قسمت کامنتها با ما به اشتراک بذارید.

نظرتون چیه؟

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سلام. ممنون از مطب خوبتون. تست هوش دانلود نمیشه.

  تست خیلی جالبی بود. فقط متوجه نشدم در انتها گراف تفسیر خاصی داشت یا خیر؟

  سلام وقت بخیر،با استفاده از تست ، نوع هوش خودتون و میشناسین و در طول مقاله به مشاغل و رشته های مناسب برای هر گروه از این افراد اشاره شده.

  به به عالی دست شما درد نکنه?من تیچر زبان نیستم اما برای تدریس در مدرسه ، همیشه حواسم به اینا هست?

  عالیه ، بله این اطلاعات برای تمام مدرسین و ترینرها مفید هست ??

  عالی و کاربردی، نمودارم رو هم کشیدم حتی ??مرسی بابت این مقاله مفید.

  چقدر جذاب بود واقعا استفاده کردم متشکرم از مطالب عمیقی که برامون اماده می کنید

پشتیبانی آنلاین در
3 پشتیبان آنلاین